Ünlü Ekonomist: Bitcoin, Facebook’tan Daha Güçlü Bir Etki Yarattı

Real Vision kurucu ortağı ve makroekonomi uzmanı Raoul Pal, Bitcoin (BTC) ağının; kullanıcılar üzerinde Facebook’tan daha güçlü bir etki yarattığını söyledi.

Layah Heilpern ile yaptığı bir röportajda makro gurusu; Google, Twitter ve Facebook gibi şirketlerin uzun zamandır davranışsal ekonomiyi; kullanıcılarını bir “beğeni” veya “takip etme” aldıktan sonra dopamin sağlayarak ödüllendirdiklerini belirtiyor.

Ancak Pal’a göre Bitcoin, bu sistemin nihai sürümü. Çünkü ağa katılan kullanıcıları gösteriş yerine sermaye ile ödüllendiriyor.

“Bitcoin mükemmel bir davranışsal ağdır çünkü sizi para ile ödüllendirir. Ağa ne kadar çok insan katarsanız, paranız o kadar artar. Bu, tanımı gereği kabileciliği yaratacaktır çünkü artık herkes kendi ağlarının diğer ağlardan daha fazla yükselmesi ve diğer tüm ağların başarısız olması için teşvik edilmiştir. Paranın bağlı olduğu bir ağ oluşturmak için inanılmaz derecede güçlü bir araçtır. Her Facebook beğenisinin bir dolar olduğunu veya Facebook’a getirdiğiniz herkesin size Facebook paylaşımlarında ödeme yaptığını varsaydığımızda bunun neler yapabileceğini hayal edin. İşte Bitcoin bunu sağlar; inanılmaz derecede güçlü ve bu yüzden hikayeler yaratır. Çünkü tıpkı bir din gibi, her şey daha fazla insan çekmekle ilgilidir.’’

Raoul Pal: Bitcoin, gördüğüm her şeyin en mükemmel aşaması

Eski Goldman Sachs yöneticisi, bunun kripto yatırımcıları arasındaki kabileciliğin çoğunu açıkladığını belirtiyor:

“Cini davranışsal ekonomi ve büyük veri şişesinden çıkardıktan sonra, herkes onu farklı araçlar için nasıl kullanacağını anlar ve bu herkesi farklı gruplara ayırır ve bu bir ağ olduğu için başa çıkmak neredeyse imkansızdır. Merkezi olarak kontrol edilmez. Facebook da merkezi olarak kontrol edilmez, evet bir algoritma ve bunun gibi şeyler var ama bu, herkesin kendi ağına daha fazla insanı çekmeye teşvik ettiği bir ağ, çünkü beğenilerle dopamin sağlayarak onları iyi hissettiriyor. Bu çılgınca ve işte bulunduğumuz durum da bu. Bitcoin, şimdiye kadar gördüğüm her şeyin en mükemmel aşaması gibi. Ve çoğu insan bunu gerçekten anlamıyor.’’

Kripto piyasasının, uzun vadeli bir boğa koşusunun ilk aşamalarında olduğuna inanan Pal; portföyünün %98’ini Bitcoin ve Ethereum’a ayırdı. BTC’nin önümüzdeki beş yıl içinde 1 milyon dolara kadar yükselebileceğini tahmin ediyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir