Ripple Kurucu Ortağı Bir Haftada 69 Milyon Dolarlık XRP Sattı!

Ripple Labs’in kurucu ortağı ve eski CTO’su Jed McCaleb, geçen hafta “tacostand” cüzdanından 140 milyon XRP çıkardı. Bu, mevcut fiyatlarla yaklaşık 69,3 milyon dolara denk geliyor.

XRPscan verilerine göre 4 ve 6 Şubat arasında McCaleb, 12,7 milyon XRP’lik üç bölüm halinde yaklaşık 38 milyon token sattı. Sonraki iki gün içinde her biri 19 milyon XRP’den oluşan iki satış daha gerçekleşti.

Bu hafta yine her biri 19 milyon XRP değerinde üç satış daha gerçekleşti. Bunların sonuncusu, bugün erken saatlerde gerçekleştirildi.

Oldukça büyük olmasına rağmen son satışlar Ripple’ın yerel token’ının fiyatı üzerinde çok az etki yarattı. Hatta XRP son 24 saat içerisinde %5.9’luk bir artış kaydetti. Son 7 gün içerisinde ise %32.2 artarak Bitcoin’den bile daha iyi bir performans sergiledi.

Jed McCaleb, 2014 yılında Stellar Geliştirme Vakfı’nı kurmadan önce 2013 yılına kadar Ripple CTO’su olarak görev yaptı. Ripple’a ana katkıda bulunanlarından biri olarak, bu görevi için tazminat planının bir parçası olarak 9 milyardan fazla XRP aldı.

McCaleb, 2021’nin Ocak ayında 28,6 milyon XRP’lik (8,78 milyon dolar) satış yaparak ilk satışını gerçekleştirmişti. Şu anda cüzdanının bakiyesi 480,5 milyon XRP (249,8 milyon dolar) olarak gözüküyor.

Ripple (XRP) SEC davası ile boğuşuyor

Aralık 2020’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple ve McCaleb de dahil olmak üzere kurucu ortaklarını; 2013 yılından bu yana kayıtsız menkul kıymet satışıyla 1,3 milyar dolarlık para toplamakla yapmakla suçladı. Sanıklar ise iddiaları yalanladı.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere geçen ay Ripple, XRP’nin ABD federal yasasına göre; ne bir menkul kıymet ne de bir “yatırım sözleşmesi” olmadığını savunarak, SEC davasına bir yanıt verdi.

Şirket ayrıca mahkemeden, diğer kripto para birimlerini de değerlendirmeye almasını istedi. XRP’nin de, hem Bitcoin hem de Ethereum gibi dijital para birimi olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir