Kenya Merkez Bankası Bitcoin Kullanımını Araştırıyor

Kenya Şilini değer kaybetmeye devam ederken Kenya Merkez Bankası’ndan BTC’ye geçme teklifi geldi. Bu durum, Bitcoin benimsemesini önemli bir kilometre taşına ulaşabilir.

Merkez Bankası Başkanı Patrick Njoroge, Bitcoin’in Kenya’nın devalüe olan ulusal para birimi sorunun çözebileceğini söyledi. Bu nedenle banka, temel para birimini Bitcoin’e çevirmek için çığır açan planları duyurdu.

Kenya Merkez Bankası Bitcoin’e mi geçecek?

Kenya’nın ulusal para birimi Kenya Şilini, 2010’dan bu yana ABD dolarına kıyasla değerinin yaklaşık %50’sini kaybettiği için uzun bir süredir düşüş eğilimi gösteriyor. Yalnızca geçen yıl bile Şilin, dolara karşı neredeyse %10 düştü.

Ülkenin Merkez Bankası Başkanı, COVID-19 salgınının görünen etkilerinin yanı sıra; Uluslararası Para Fonu’nu (IMF) Şilin’in zayıflamasından sorumlu tuttu. Sonuç olarak, kurum, ülkenin sorunlarını çözmek için oldukça radikal bir plan önerdi: Bitcoin alanına girmek. Şimdiye kadar başka hiçbir ülke bunu yapmadığı için böyle bir hareket riskli kabul edilebilirse de, Njoroge, BTC’nin Kenya’nın acısını sona erdirebileceğine inanıyor:

“Bitcoin’e geçme kararımız hem taktiksel hem de mantıklı. Para birimimiz her zaman Kenya Şilininin aşırı değerlendiğini iddia eden IMF için adeta bir kum torbası olmuştur. Bu Kenya Şilini üzerinde çok fazla baskıya yol açtı. Bunun ekonomi üzerinde olumsuz bir etkisi oldu. Çok fazla değer kaybediyoruz. Bitcoin buna bir son verecek.”

Njoroge, birincil kripto para biriminin Kenya’yı kayıplarından koruyacağına inanıyor. Ayrıca fiyatı yükseldikçe ülkenin ulusal borcunu bile düşüreceğine inandığını da belirtiyor.

Daha önce hiçbir merkez bankası Bitcoin satın almadı

Geçtiğimiz yıl birçok büyük şirket ve kurum Bitcoin aldı, ancak bu satın alımlar henüz merkez bankası aşamasına gelmedi. Hatta Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere ECB Başkanı Christine Lagarde; kısa bir süre önce, böyle bir durumun “söz konusu olmadığını” söyledi.

Ancak Kenya, benzer durumdaki birçok ülkenin izleyebileceği bir örnek oluşturabilir.

Kenyalı bir ekonomist ve yoksulluk danışmanı olan Mihr Thakr da bu fikre katıldığını belirtti. Gelişmekte olan ülkelerin kripto para birimini hem bir gelir kaynağı olarak kullanabileceğini hem de baskıcı finansal sistemlere karşı bir duruş sağlayabileceğini belirtti:

“Kimse bir hükümetin ilk önce Bitcoin alanına gireceğini beklemiyordu. Kenya hükümetinin bu hamlesi kripto para dünyasını şaşırttı. Daha fazla hükümetin bu hamleyi takip etmesini bekliyoruz. Ancak Kenya şimdiden herkesten bir adım önde.”

Kenya gerçekten de Bitcoin kullanmaya geçerse bu durum; kripto para biriminin benimsenme oranı ve değeri üzerinde ani ve dramatik bir etki gösterebilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir