Bu Hafta Radarınızda Olması Gereken 5 Kripto Para

Bu hafta takip etmeniz gereken 5 kripto para isimli yazımızla karşınızdayız. Traderlar Bitcoin fiyatını 60.000 $’a çıkarmaya çalışırken, belirli altcoin’ler yükselmeye devam ediyor.

Purpose Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu 18 Şubat’ta Toronto Borsası’na giriş yaptı. İki günde yaklaşık 400 milyon dolar değerinde hisse senedi alım satım hacimlerini hızla artırdı. Kanada’daki hisse senedi piyasasının ABD piyasalarının büyüklüğünün sadece bir kısmı olduğu düşünüldüğünde, rakam oldukça etkileyici. Bu, Bitcoin için güçlü bir talep olduğunu ve yatırımcıların yeni pozisyonlar oluşturmak için ETF yolunu seçme tercihini gösteriyor.

Geçen hafta Bitcoin, 19 Şubat’ta kritik 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaştı. Bu bağlama rakam önemli dönüm noktası. Ayrıca rakam BTC’yi dünyanın en büyük piyasa değeri şirketleri listesinde altıncı varlık haline getirdi.

Kurumsal yatırımcıların katılımı ve 1 trilyon doları aşan bir piyasa değeri, Bitcoin ETF uygulamalarını reddettiği için önceki yıllarda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından gündeme getirilen manipülasyon ve likidite endişelerini hafifletebilir.

Ark Invest CEO’su Cathie Wood, CNBC ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda “ETF olasılığının arttığını” söyledi. Wood, Massachusetts Institute of Technology’de dijital para birimi dersi veren yeni SEC başkanı Gary Gensler’ın kriptoya daha açık olabileceğini ve onaylanmış bir Bitcoin ETF olasılığını artırabileceğini söyledi.

Bitcoin’in temel faktörleri iyileşmeye devam ediyor. Ancak yakın vadede ABD Hazine eğrisinin dik hareket etmesi nedeniyle bazı türbülanslar yaşanacak.

Kısa vadede yükseliş trendinin yeniden başlama olasılığını gösteren ilk 5 kripto para biriminin grafiklerini inceleyelim.

Kripto Para Bitcoin

Bitcoin, 19 Şubat’ta yükselen kanalın direnç çizgisinin üzerine çıktı. Bu nedenle boğalar yükselişi yönetmeye devam ettiler. Bu durum, traderların daha yüksek seviyelerden alım yapmaya devam ettiğini gösteriyor.

BTC / USD kuru, 20 Şubat’ta bir Doji şamdan modeli oluşturmuştu. Bu durum, boğalar ve ayılar arasında bir sonraki yöne doğru hareket konusunda kararsızlığı gösteriyor. Bu belirsizlik bugün yükselişe geçti. Bu nedenle boğalar şimdi fiyatı 60.974,43 dolara çıkarmaya çalışacak.

20 günlük üstel hareketli ortalama (47.450 $) yükseliyor. Göreceli güç endeksi (RSI) aşırı alım bölgesinde yer alıyor. Netice olarak bu durum boğaların üstünlük sağladığını gösteriyor.

Bu varsayımın aksine, fiyat tekrar kanala girerse, ayılar fiyatı 20 günlük EMA’ya çekmeye çalışacak. Kanalın altında bir kırılma, trendde olası bir değişikliği gösterecek. Sonuç olarak parite 50 günlük basit hareketli ortalamaya doğru düzeltme yapacak.

4 saatlik grafik, paritenin güçlü bir yükseliş trendinde kaldığını ve boğaların agresif bir şekilde 20-EMA’ya düşüşleri satın aldığını gösteriyor. Ayılar, yükselen kanalın direnç çizgisinde mevcut yükseliş trendini durdurmaya çalışacak.

Başarılı olurlarsa, paritenin tekrar 20-EMA’ya düşmesi mümkün. Bu destekten bir sıçrama, trendin güçlü kaldığını ve boğaların satın almak için daha derin bir düzeltme beklemediğini gösterecek. Boğalar fiyatı kanalın üzerinde tutarsa ivme kazanacak.

Aksine, ayılar fiyatı 20-EMA’nın altına çekebilirse, traderlar tarafından kar alımı yapılmasını önerecektir. Parite kanalın altına düşerse trend zayıflayacak.

AAVE / USD

AAVE, son birkaç gündür 392.50 ila 545 $ arasında konsolide oluyor. Güçlü bir yükseliş trendinin ardından bir konsolidasyon, traderların gelecekte daha yüksek seviyeler bekledikleri için çıkışa doğru acele etmediklerini gösterdiğinden olumlu bir işaret olacak.

20 günlük EMA (427 $) sabit ve RSI 56’nın biraz üzerinde yer alıyor. Bu durum fiyat aralığına bağlı eylemin birkaç gün daha devam edebileceğini gösteriyor.

Alıcılar fiyatı 480 doların üzerine çıkarabilirse, AAVE / USD kuru 545 dolara yükselebilir. 545 $ – 581.667 $ direnç bölgesinin üzerinde bir kırılma ve kapanış, 697.50 $ ve ardından 814.397 $ ‘a ulaşabilecek yükseliş trendinin bir sonraki ayağını başlatabilir.

Öte yandan, ayılar fiyatı 392.50 doların altına düşürecek. Bu durum arzın talebi aştığını gösterecektir. Böylesi bir hareket, 50 günlük SMA’da (297 $) daha derin bir düzeltmeye neden olacak.

4 saatlik grafik, fiyatın 500 ila 392,50 dolar arasında dalgalandığını gösteriyor. Ayılar fiyatı 392.50 dolar desteğinin altına çekerse, parite 300 dolara ve ardından 267.09 dolara düşebilir.

Bu varsayımın aksine, eğer boğalar fiyatı 50-SMA’nın üzerine çıkarabilirse, 500 $’a geçilebilir. Bu direncin üzerinde bir kırılma, 545 $’a ve ardından 581.667 $’ a geçiş olasılığını artıracaktır.

ATOM / USD

Cosmos (ATOM) şu anda güçlü bir yükseliş trendinde düzeliyor. Ayılar fiyatı henüz 19.07 $ seviyesine çekemedi. Bu, daha düşük seviyelerde satıcı eksikliğini gösteriyor.

Yüzeysel bir düzeltme genellikle bir güç işaretidir. Bu durum 26.55 $ ‘lık genel direncin yeniden test edilme olasılığını artırır. Yükselen hareketli ortalamalar ve pozitif bölgedeki RSI, boğaların üstünlüğe sahip olduğunu gösteriyor.

Boğalar fiyatı 26,55 doların üzerine çıkarabilirse, yükseliş trendinin bir sonraki ayağı başlayacak. ATOM / USD kuru daha sonra 32.173 dolara yükselecek. Boğalar bu seviyeyi fethedebilirse, yukarı hareket 40 dolara kadar uzayabilir.

Aksine, parite düşmeye devam ederse, 20 günlük EMA’ya (18.19 $) bir düşüş mümkün. Bu destekten güçlü bir sıçrama, yükseliş trendini sağlam tutacak. Ancak altındaki bir kırılma, 14.347 $ seviyesine doğru daha derin bir düzeltme önerecektir.

4 saatlik grafik şu anda azalan bir kanalın içinde düzeliyor. Hareketli ortalamalar düşüş eğiliminin eşiğinde yer alıyor. RSI negatif bölgede yer alıyor. Bu durum ayılar için küçük bir avantaja işaret ediyor.

Ancak, fiyat azalan kanalın destek hattından yükselirse, daha düşük seviyelerde birikimi gösterecektir. Hareketli ortalamaların üzerindeki bir kırılmada, kanalın direnç çizgisine bir hareket mümkündür.

Kanalın üzerinde bir kırılma ve kapanış, 26,55 dolarlık bir yeniden testle sonuçlanacak. Öte yandan, kanalın altında bir kırılma hissiyatı zayıflatacak. Parite daha sonra 16.67 $ seviyesine gerileyebilir.

NEO / USD

Kripto para NEO 19 Şubat’taki 47.444 dolarlık direncin üzerine yükseldi.  Ayılar, 20 Şubat’ta fiyatı 47.444 doların altına çektiğinde bu kırılmayı taklit etmeye ve saldırgan boğaları tuzağa düşürmeye çalıştı.

Ancak boğaların başka planları vardı. Düşüşü agresif bir şekilde satın aldılar. Fiyatı bugün 50 dolar seviyesindeki psikolojik direncin üzerine çıkardılar. Bu hamle, 60.37 $’a ve ardından 64.95 $’a ulaşabilecek yükseliş trendinin bir sonraki ayağını başlatacak.

Yukarı eğimli hareketli ortalamalar ve aşırı alım bölgesindeki RSI, boğaların kontrol altında olduğunu gösteriyor.

Ancak boğalar fiyatı 50 doların üzerinde tutamazsa bu durum, traderların daha yüksek seviyelerde kâr alımı yaptıklarını gösterecek. 20 günlük EMA’nın (37.80 $) altında bir kırılma, trendde olası bir değişikliğin sinyalini verecektir.

4 saatlik grafik, 58.588 dolarlık bir desen hedefi olan yükselen bir üçgenin oluşumunu gösteriyor. Genel olarak, fiyat düşer ve kırılma seviyesini yeniden test eder. Ancak bazen trend güçlü olduğunda, fiyat yalnızca yukarı hareketi sürdürmeden önce konsolide olur.

Boğalar şu anda 50 dolarlık desteği savunma aşamasında. Fiyat mevcut seviyeden yükselirse ve 54.19 $’ın üzerine çıkarsa, yükseliş devam edecek.

Bu olumlu görüş, parite mevcut seviyeden düşerse ve üçgenin altına inerse geçersiz hale gelecek. Böyle bir hareket olursa fiyat 36.30 $’a düşecek.

VET / USD

0,026714 $’dan 0,060774 $’a keskin yükselişin ardından kripto para VeChain (VET), daha düşük seviyelerde birikimi gösteren kapanış bazında %38,2 desteğini 0,047763 $ ‘da büyük ölçüde tuttu. Yükselen hareketli ortalamalar ve aşırı alım bölgesindeki RSI, en az direnç yolunun yukarı yönde olduğunu gösteriyor.

Boğalar fiyatı genel direncin üzerine 0,060774 $’a çıkarabilirse, VET / USD kuru yukarı hareketin bir sonraki ayağına başlayacak. Yukarı yönde izlenecek hedef seviye 0,085172 dolar ve ardından 0,10 dolar şeklinde.

Bu varsayımın aksine, boğalar fiyatı genel direncin üzerine çıkaramazsa, VET / USD kuru birkaç gün daha 0,060774 ila 0,0424 dolar arasında konsolide olacak. Eğilim, fiyatı 0,0424 doların altına gerileme şeklinde olursa hava ayılar lehine değişecek.

4 saatlik grafik, her iki hareketli ortalamanın da yatay olduğunu gösteriyor. Ayrıca grafik RSI’nın orta noktanın hemen üzerinde olduğunu ve arz ve talep arasında bir denge olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, parite bir kırılmada tamamlanacak ve 0,060774 doların üzerine kapanacak olan yükselen bir üçgen modeli sunuyor. Bu yükseliş kurulumunun 0,079148 dolarlık bir desen hedefi var.

Öte yandan, fiyat yükselen üçgenin trend çizgisinin altına düşerse, model geçersiz olacak. Böyle bir durum 0,042 dolara düşüş için kapıları açacaktır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir