ABD’den Popüler Kripto Para Ödeme İşlemcisine Para Cezası!

ABD Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), kripto ödeme platformu BitPay’in 2.102 görünür yaptırım programı ihlali ile ilgili potansiyel hukuki yükümlülüklerini çözmeyi kabul ettiğini ortaya çıkardı.

OFAC, 18 Şubat’ta yayınlanan bir yaptırım bildiriminde; Atlanta merkezli firmanın Kuzey Kore, İran, Suriye, Sudan ve Ukrayna’nın Kırım bölgesinde bulunan kişilerin ABD ve başka yerlerdeki satıcılarla işlem yapmasına izin verdiği iddiaları üzerine BitPay’in 507.375 dolar ödeyeceğini söyledi.

BitPay, traderların Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri cinsinden ödemeleri kabul etmesine izin verir. Evrak işlerini halleder ve müşteriler kripto para birimi kullanarak mal veya hizmet satın aldıklarında işlemleri kolaylaştırır. Daha sonra dijital varlıkları traderlar için fiat para birimine dönüştürür.

OFAC, BitPay’in müşterilerin IP adreslerini ve diğer konum verilerini bilmesine bakılmaksızın işlemlere izin verdiğini ve yaptırım uygulanan yargı alanlarında kişilerin ABD’deki ve başka yerlerdeki traderlardan kripto para kullanarak satın almalarını sağladığını söyledi.

Kurum, Haziran 2013 ile Eylül 2018 arasında BitPay’in 129.000 dolarlık yasa dışı işlem gerçekleştirilmesine izin verdiğini söyledi:

“Satıcıların mal ve hizmetler için ödeme olarak dijital para birimini kabul etmesini sağlayan BitPay’in ödeme işleme hizmetiyle ilgili görünen ihlaller bulunuyor. Özellikle, BitPay, alım satım yapan müşterileri adına yaptırım uygulanan ülkelerde bulunan satıcıların alıcılarından dijital para birimi ödemeleri aldı. Dijital para birimini fiat para birimine dönüştürdü ve ardından bu para birimini traderlara iletti.”

OFAC, BitPay’in Ukrayna’nın Kırım Bölgesi idari emri, Küba Varlık Kontrol Yönetmelikleri, Kuzey Kore Yaptırım Yönetmelikleri, İran İşlemleri ve Yaptırım Yönetmelikleri, Sudan Yaptırım Yönetmelikleri ve Suriye Yaptırım Yönetmeliği ile ilgili olarak BitPay’in bazı yasaları ihlal ettiğini söyledi.

Kripto para ödeme sağlayıcısı, Apple Pay ile entegre olmuştu

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere BitPay 12 Şubat’ta Apple Pay’i desteklediğini ve muhtemelen bu çeyreğin sonlarında Google Pay veya Samsung Pay için destek sunacağını duyurmuştu. Ajans, bu duyurunun ardından yaptırım bildirimini yayınladı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir