Rusya’da Bitcoin ve Kripto Paralara Yönelik Vergi Adımı İlk Aşamayı Geçti

Rusya’nın Bitcoin ve kripto paralara yönelik vergi adımı ilk aşamayı geçti. Yasa tasarısı, kripto para birimlerini vergilendirme amacıyla onları mülk olarak tanımayı öneriyor.

Bitcoin ve Kripto Para Birimlerine Vergi

RIA Novosti’nin Çarşamba günü gelişmeyi bildirdi. Buna göre, ülkenin alt hükümet meclisi olan Rusya Devlet Duması, ilk oturumunu gerçekleştirdi. Kripto para biriminin vergilendirilmesine yönelik yeni yasayı onayladı.

Yasa tasarısı, kripto para birimlerinden vergi almak amacıyla onları mülk olarak tanımayı öneriyor. Başbakan Mikhail Mishustin daha önce, kripto para sahiplerine mahkeme anlaşmazlıklarında yasal koruma ve haklar getireceğini söyledi.

Kripto kullanıcılarının yılda 600.000 rubleyi (8.184 $) aşan kripto para birimi varlıklarını beyan etmeleri gerekecek.

Diğer taraftan Bitcoin ve kripto para birimlerini beyan etmeyenler yaptırımla karşılaşacak. Buna göre beyan edilmemiş miktarın %10’u gibi bir para cezası söz konusu. Cezanın ödeme yolu da ilginç. Ödeme yapılmaz ise kişilerin kripto varlıklarından kesintiye gitme gibi bir ceza da var.

Tasarının İkinci Oturumu

Tasarının ikinci oturumundan önce, Devlet Duma Komitesi, Federal Vergi Servisi’nin bir kriptonun piyasa fiyatını belirleme prosedürünü oluşturma hakkının geçerliliğini sorguluyor. Çünkü bu adım, Vergi Kanunu’nun mevcut hükümlerine uymuyor.

Kripto varlıklar, vergi kanununda önerilen değişiklik kapsamında yasal bir ödeme aracı olmayacak.

Daha önce Kriptokoin.com olarak yer verdiğimiz üzere Rusya Çalışma Bakanlığı, federal ve yerel hükümet organlarında görev yapan memurların kripto para sahibi olmalarını yasaklamıştı. Bakanlık eğer herhangi bir kripto varlığına sahip iseler onları elden çıkarmaları gerektiğini vurgulamıştı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir