Ne Bitcoin Ne de Ethereum! Dünya Devleri Bu Altcoin’e Yatırım Yaptı

Kurumsal yatırımcıların yoğun olarak Bitcoin ile ilgilendiği bilinen bir gerçek. Ancak son günlerde büyük para altcoin projelerine de akmaya başladı. CoinDesk‘in incelediği Bloomberg terminal verilerine göre, dev bankalar popüler altcoin Polkadot (DOT)’a bağlı ETP’ye (borsa yatırım ürünü) yatırım yaptı.

Dev bankalar popüler altcoin Polkadot (DOT)’a bağlı ETP’ye yatırım yaptı!

2021 yılı Bitcoin ve altcoin piyasasında tarihe geçecek bir yıl niteliğinde. Çünkü 2021 yılı, kripto para piyasasına merakla beklenen kurumsal para akışının başladığı yıl olarak görünüyor. Bitcoin devasa bir ralli yaşıyor ve bu ralliyi kurumsal yatırımcıların tetiklediği belirtiliyor. Ancak son veriler, piyasa devlerinin sadece Bitcoin’e değil altcoin’lere de yoğun ilgi gösterdiğini ortaya koyuyor. Kripto para birimlerine bağlı ETP’ler, kurumsal yatırımcıların saklama hizmetine gerek duymadan Bitcoin ve altcoin’lere yatırım yapmalarını sağlıyor.

Bloomberg terminal verilerine göre, Goldman Sachs, JPMorgan, UBS ve ICAP gibi büyük kurumsal şirketler, müşterileri için Polkadot (DOT)’a bağlı ETP’den alım yaptı. Piyasadaki son veriler, bu dev şirketlerin İsviçre merkezli 21Shares şirketinin ETP’sinden küçük miktarlarda hisse aldıklarını ortaya koyuyor. Bloomberg terminal verileri, müşterileri adına UBS’nin 2.770, Goldman Sachs’ın 9.600, JPMorgan’ın 500, Merrill Lynch’in 2.200 ve ICAP’nin 1.000 hisse aldığına işaret ediyor.

Bu ETP alımları, kurumsal yatırımcıların Polkadot’a yatırım yapma iştahını gösteriyor

Bu ETP alımları, kurumsal yatırımcıların mevcut boğa piyasasında popüler altcoin Polkadot (DOT)’a yatırım yapma iştahının, Bitcoin’in veya hatta en yakın rakibi Ethereum’un ötesine geçtiğini gösteriyor. Son verilerine göre, DOT tokeninin piyasa değeri şu anda 28 milyar doların üzerinde ve bu da onu dördüncü en büyük kripto para yapıyor. Ethereum’un kurucu ortağı Gavin Wood’un projesi olan Polkadot, parachain adı verilen birbiriyle bağlantılı çeşitli alt zincirleri destekleyen bir Blockcahin ağıdır. 

Açık olmak gerekirse, bu müşteriler DOT‘un kendisine değil, performansını izleyen bir menkul kıymete yatırım yapıyorlar. Bir cüzdanı çalıştırmak için özel bir yazılım indirmeleri gerekmeyecek ve ETP, Uluslararası Menkul Kıymetler Kimlik Numarası gibi geleneksel yatırımın sıradan gereksinimlerini karşılar.  Kripto ETP’lerinde piyasa yapıcısı olan Flow Traders’ın dijital varlık ticareti başkanı Michael Lie konuya yönelik şunları söyledi:

Kripto alım satımına olan ilginin önemli ölçüde arttığını gördük. Bu ürünler, saklama konusunda endişelenmenize gerek kalmadan kripto para birimlerine yatırım yapmanın kolay bir yoludur.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir