İşte Popüler Altcoin Polkadot (DOT)’un Rallisini Tetikleyen Gelişme!

Polkadot (DOT) projesi, protokolün tam lansmanını işaret etmesi gereken, parachain’lerin ve açık artırmalarının merakla beklenen sunumu için Pazartesi günü ayrıntılı bir yol haritası yayınladı. Cointelegraph’ta yer alan habere göre bu yol haritası, Polkadot fiyatındaki ralliyi de tetikledi.

Yol haritası, üç ana aşamaya ayrıldı. Mevcut aşama, geliştiricilerin çeşitli Polkadot parachain’leri arasında iletişim kurmak için mekanizmaları test edebilecekleri Rococo testnet ortamı. Platform, ağın merkezi koordinatörü olan Polkadot’un aktarma zincirinden geçerek parachain’lerin birbirlerine token’lar ve genelleştirilmiş mesajlar göndermesine izin vermek için Cross-Chain Message Passing-lite veya XCMP-lite adlı bir mekanizma kullanır.

Rococo testnet Ağustos 2020’de piyasaya sürüldü, ancak bileşen özellikleri henüz tam olarak tamamlanmadı. Anlaşmazlık çözümü ve onay oylaması gibi ayrıntılar tamamlandıktan sonra; Polkadot kod tabanı nihayet özelliğin tamamlanmasına ulaşacaktır.

Ancak bu, parachain’lerin henüz uygulanacağı anlamına gelmiyor. Bir sonraki aşamada, Polkadot’un “kanarya ağı (canary network)” olan Kusama’da parachain’leri etkinleştirmek için bir oylama yapılacak. Kusama, gerçek ekonomik değeri korurken, deneyler için daha yüksek bir toleransa sahip bir test ağı ve bir ana ağ arasındaki orta yol olarak düşünülebilir.

Kusama’daki parachain’ler stabil hale geldiğinde ve tüm denetimler tamamlandıktan sonra parachain müzayedelerini başlatmak için Polkadot’ta zincir üstü bir oylama başlatılacak.

Bununla birlikte, parachain’lerin piyasaya çoğu kişi tarafından, 2021’in 1. çeyreğinde sürülmesi bekleniyordu. Ayrıca, Rococo test ağının stabilitesi ilgili sorunlar var gibi görünüyor. Örneğin, parachain’lerden biri, Pazartesi günü gece saatlerinde zaman damgası olan 1036 numaralı bloğa takıldı.

Polkadot (DOT) fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

Bu sırada, Polkadot’un DOT token’ı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı, rekor kırdı. Token, Salı günü %10 artarak 30 doların üzerine çıktı. 2021’in başında 9 dolardan işlem gören DOT için bu durum, 3 katından fazla bir artışa işaret ediyor. Yazım sırasında DOT, 30.6 dolardan işlem görüyor.

1 günlük DOT/USDT grafiği. Kaynak: TradingView

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir