Avrupa Birliği’nden Blockchain Sosyal Medya Projesi İçin Yeni Hamle!

Avrupa Birliği’nin yürütme ortanı, blockchain teknolojisini kullanarak sosyal medya yayınlarının bütünlüğünü artırmayı amaçlayan üç yıllık bir girişime liderlik etmesi için büyük bir finansal hizmetler firması atadı. “TruBlo” olarak adlandırılan proje, Avrupa Komisyonu’nun Yeni Nesil İnternet girişiminin bir parçası olarak çok sayıda blockchain girişimini denetleyecek. Fransız finansal hizmetler firması Worldline, TruBlo’nun başına geçti. Worldline, 1970 yılında kuruldu ve 2019’da 2,3 milyar euro (2,8 milyar dolar) gelir elde etti.

Finextra tarafından bildirildiği üzere, girişimin “blockchain’de güven ve itibar modelleri geliştirme” hedefinin bir parçası olarak önümüzdeki yıllarda tahmini 450 teklif değerlendirilecek. Tekliflerden 45’inin kısmi finansman alması, dokuzunun ise tamamlanana kadar finanse edilmesi bekleniyor.

Şirketler blockchain teknolojisine yöneliyor

Worldline Iberia TruBlo koordinatörü ve Ar-Ge yöneticisi Toni Paradell, hızla gelişen teknoloji çağında güven modelleri geliştirmenin temel bir sorun olduğunu söyledi:

“Uygulanan dokuz proje, herhangi bir cihazdan bireyler tarafından oluşturulan içerik alışverişini güçlendiren güven modelleri oluşturmanın anahtarı olacak. Teknolojileri hayatımızın bir parçası haline getirmek ve çevik, etkili ve güvenli bir dijital dönüşüm ortamı sağlama yeteneğimizi artırmak istiyorsak bu çok önemlidir.”

Sosyal medya reformu çağrıları sadece devlet kurumlarından gelmedi. Büyük teknoloji şirketlerinin artan etkisi, sosyal medyayı hiç kimsenin veya şirketlerin şartlarını dikte edemeyeceği blockchain’e geçirmek için sürekli çağrı yapılmasına sahne oldu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir