Cosmos, Çin’in Blockchain Hizmet Ağına Entegre Edildi

Çin’in blockchain altyapı projesi olan Blockchain tabanlı Hizmet Ağı, Pazartesi günü tweet atarak Cosmos (ATOM)’un Çin ağına entegre ettiğini duyurdu. Çin’in BSN’i, uluslararası sürümden farklı olarak yalnızca izin verilen kurumsal blockchain’leri destekliyor.

Bu nedenle, sadece Çin’e özgü BSN’e entegre olan Cosmos, Wenchang Zinciri adı verilen bir Açık İzinli Blockchain (Open Permissioned Blockchain/OPB) sürümüdür. Hibrit, aynı zamanda IrisNet’in gelişiminin ardındaki şirket olan Çinli blockchain girişimi Bianje tarafından geliştirildi.

Eylül 2020’de IrisNet, BSN International ekosistemine Ethereum, Tezos, Nervos, Neo ve EOSIO gibi diğer zincirlerle birlikte eklenen bir dizi halka açık ağ arasındaydı.

Ayın ilerleyen zamanlarda Solana, Algorand ve ShareRing gibi diğer halka açık blockchain’ler de eklendi.

BSN ayrıca daha önce 40 kadar halka açık blockchain’i yaz sonundan önce entegre etme planlarını açıklamıştı.

BSN’in izinli blockchain’i birlikte çalışabilirliğini teşvik etme hedefi göz önüne alındığında Cosmos entegrasyonu bu amaca ulaşma yolunda önemli bir adım olabilir. Çok zincirli bir ekosistem olarak Cosmos, hem dijital varlıklar hem de veriler için zincirler arası değer aktarımına odaklanmıştır.

Ancak, çok zincirli protokolün “izinli” bir sürümüne duyulan ihtiyaç; Çin’in BSN Çin ve BSN Uluslararası ikilemi için bile geçerli olan düzenleyici ortama uygundur. BSN’in ikiye ayrıldığını Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirmiştik.

Cosmos ağı gelişiyor

Ağ, Ocak ayında yeni bir Stargate yazılım geliştirme kitinin bir parçası olarak geliştirici topluluğu için Inter Blockchain Community protokolünü başlattı.

Cosmos, gelişmekte olan merkezi olmayan finans alanını Ethereum’un ötesine genişletmeye yönelik çalışmalarına öncülük etmeye çalışıyor. 2020’nin ortalarında Kava, Cosmos’un blockchain’inde piyasaya sürüldü ve kullanıcıların Binance Coin’i (BNB) yatırmalarını ve USDX stablecoin’ini kazanmalarını sağladı.

Cosmos, Microsoft’un yakın zamanda Cosmos blockchain’i üzerine inşa edilen Regen Network aracılığıyla “toprak kredisi” satın almasıyla birlikte; DeFi alanının dışında da benimsenme görüyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir