Almanya, Blockchain ile Tam Dijital Menkul Kıymetler Stratejisini Hızlandırıyor

Kriptokoin.com – Almanya’nın maliye bakanlığı, Angela Merkel’in kabinesinin Çarşamba günü, daha geniş blockchain stratejisinin bir parçası olarak tüm elektronik menkul kıymetleri tanıtmak için yeni bir yasayı kabul ettiğini söyledi.

Kanun, bugüne kadar ihraççıları ve menkul kıymet sahiplerinin işlemleri kâğıt sertifika ile belgelemeye zorlayan kuralları kolaylaştırmayı amaçlıyor. Maliye Bakanı Olaf Scholz, “Kâğıt sertifika bazıları için nostaljik nedenlerden ötürü değerli olabilir; ancak gelecek, elektronik versiyonuna ait” dedi ve elektronik menkul kıymetlerin maliyetleri ve idari yükleri azalttığını ekledi.

Reuters’ta yer alan habere göre kâğıt sertifika artık merkezi bir menkul kıymetler deposundaki bir girişle veya özel sektör bankaları tarafından tutulan bir sicil ile değiştirilebilir. Blockchain teknolojisine dayalı bir kripto menkul kıymetler defterine giriş yapmak da mümkündür.

Adalet Bakanı Christine Lambrecht, yasanın hukuki netlik sağlayacağını ve yeni teknolojilerin potansiyelini artıracağını söyledi.

Blockchain teknolojisi, bir işlemdeki tüm verilerin şifrelenmiş biçimde depolandığı bir tür dijital defterdir. Yüksek derecede şeffaflık sağlayarak tüm kullanıcılara açıktır. Haber kaynağına göre blockchain’in sahteciliğe dayanıklı olduğu düşünülüyor. Her kullanıcı veri tabanının bir kopyasını yönettiği için, onu fark edilmeden değiştirmek teorik olarak imkansızdır.

Bitkom BT iş birliği başkanı Achim Berg, “Blockchain teknolojisi, mevcut prosedürleri tamamen alt üst etme ve tüm sektörlerinin çalışma şeklini temelden değiştirme potansiyeline sahip” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir