İsviçre’nin Blockchain Yasasının Birinci Aşaması Yürürlüğe Girdi

Pazartesi günü, İsviçre blockchain yasasının şirket reformlarını kapsayan birinci bölümü yürürlüğe girdi. Eylül 2020’de, ülkenin parlamentosu ülkede kripto ve blockchain teknolojisi için genişletilmiş bir düzenleyici çerçeveyi kabul etmişti.

Bir Swissinfo raporuna göre, yeni düzenleyici çerçevenin uygulanması; İsviçre’nin gelişen kripto ve blockchain durumunun iyileştirilmesine yardımcı olacak. Nitekim, ülkedeki sektörün içindeki insanlar Eylül 2020’de parlamento tarafından kabul edilen değiştirilmiş mevzuatta yer alan genişletilmiş mali ve kurumsal reformları övdü.

Dijital banka SEBA’nın yönetim kurulu üyesi Hans Kuhn için blockchain yasası, İsviçre’nin yükselen dijital ekonomideki yerini koruyor. Kuhn’a göre, blockchain tabanlı menkul kıymetlerin düzenlenmiş ihracı, ülkenin dijital yeniliği teşvik etmeye odaklandığına işaret ediyor.

Yine Pazartesi günü, kripto broker firması AG, İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu’ndan (FINMA) bir lisans aldığını açıkladı. Lisansla, geçen yıl 1 milyar doların üzerinde işlem gerçekleştiren aracı firma artık müşterilerine tokenize menkul kıymet sunabilir.

Crypto Broker AG, İsviçre’de düzenlenmiş kripto menkul kıymetler ticaret arenasının daha da genişlemesinde FINMA lisansıyla SEBA ve Sygnum Bank’ın yanında katıldı. Yaz aylarında yürürlüğe girmesi beklenen İsviçre blok zinciri yasasının ikinci bölümünde şirketler, bu kripto menkul kıymetlerinin düzenlenmiş bir şekilde ticareti yapılması için varlık borsasında önemli bir mevcudiyet oluşturmaya çalışacaklar.

İsviçre, blockchain yasasıyla diğer ülkelere katılıyor

İsviçre blockchain yasasının ikinci bölümü, ülkenin finansal piyasa altyapısındaki önemli yükseltmeleri kapsayacak. Blockchain yasasının bu kısmı, diğer kripto para birimi borsa işlemlerinin yanı sıra kripto menkul kıymetlerinin ticareti için yasal destek sağlayacaktır.

İsviçre şimdi endüstrinin tüm önemli yönlerini hesaba katan tam kapsamlı kripto ve blok zinciri düzenlemelerini geçiren birkaç ülkeden biri olarak Lihtenştayn’a katılıyor. Bununla birlikte, mevcut yasaları blok zinciri pazarına uyacak şekilde değiştiren İsviçre yaklaşımının aksine, Lihtenştayn, kripto para birimi ve blok zinciri pazarı için yeni bir yasal çerçeve oluşturdu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir