Dev Kripto Para Borsası Chainlink Node’u Yönetecek

Merkezi olmayan finansın (DeFi) kripto alanında oldukça popüler hale geldiği bir sır değil. Bunun nedeni, DeFi platformlarının ve uygulamalarının kullanıcılara sunduğu gizlilik, güvenlik ve kontrol miktarı. Şimdiye kadar milyarlarca dolar çeşitli DeFi platformlarında kilitlendi ve pek çok işlem için kullanılıyor. Şimdi, 1 Şubat 2021’deki açıklamalarına göre kripto para borsası Kraken de DeFi’ye giren en yeni kripto işletmelerinden biri gibi görünüyor. İleriye dönük çeşitli DeFi platformlarında spot fiyatlarını sunacaklar. Borsa, Chainlink node’u yönetecek.

Chainlink node’u ile Kraken DeFi’a geliyor

Kraken resmi Twitter hesabından “Spot fiyatlarımız, Ethereum’daki DeFi uygulamaları ve geliştiricileri için kendi Chainlink node’umuzun çalıştırılmasıyla sunulacak,” dedi.

Kraken, resmi web sitesinde yer alan bir blog gönderisinde ise bu kararın arkasındaki mantığı açıkladı. Gönderiye göre Kraken, DeFi uygulamalarının güvenilir bir şekilde yürütülmesine yardımcı olmak için boyutundan ve likiditesinden yararlanmak istiyor. Kraken, kendi Chainlink node’unu kullanarak uyalnızca kendi oranlarını herhangi bir blockchain’de yayınlamakla kalmayıp; kullanıcılara imzalama yeteneklerini kullanarak Kraken kaynaklı verileri kullanma olasılığı sağlayabilir.

Spot oranlar; türev sözleşmeleri, borç verme uygulamaları, sınır ötesi ödemeler, stablecoin’ler ve otomatik varlık yönetimi protokolleri için veri beslemeleri oluşturmak için kullanılabilir. Bu oranlar yalnızca doğrudan varlık çifti kullanılarak Kraken piyasasında gerçekleştirilen işlemlerin toplanmasıyla oluşturulacak.

Teknik sorunları önlemek için önlemler alınacaktır. Ayrıca, dakika başı oran hesaplanmadıysa, herhangi bir güncelleme yapılmadan önce her dakika güncellenecektir. Nihayetinde, bu yeni girişimin amacı; Kraken’in doğru bir aracı olarak hareket etmesi ve DeFi kullanıcıları için en otantik verileri sunması. Borsanın bu hamlesi, sadece nispeten yeni olan DeFi alanına değil; aynı zamanda zincir üzerindeki finansal ürünlerle etkileşimde bulunmak isteyebilecek daha geniş finans piyasasına da fayda sağlıyor.

Kraken’ın Ürün Başkan Yardımcısı Jeremy Welch, şu ifadeleri kullandı:

“Kraken, gelişen bir kripto para birimi alanında piyasa talebini karşılayan ürün ve hizmetler sağlama becerisiyle gurur duyuyor. DeFi’ın büyümesi ve güvenliğini sağlamak için yüksek kaliteli veri akışlarına duyulan ihtiyaç göz önüne alındığında; borsadaki spot fiyat verilerimizi kendi Chainlink node’umuz aracılığıyla DeFi geliştiricilerine sunmaktan heyecan duyuyoruz.”

Chainlink, en yaygın kullanılan blockchain oracle’ıdır. Kraken, kapsamlı denetim sürecinin ve milyarlarca dolarlık varlığı güvence altına alma konusundaki geçmiş performansının; node çalıştırma kararını etkileyen faktörlerden olduğunu belirtti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir