6 Milyar USD Coin (USDC) Artık Stellar Blockchain’inde!

Circle Internet Financial tarafından geliştirilen ve kripto para borsası Coinbase tarafından desteklenen 6 milyon dolarlık stablecoin USDC, Stellar blockchain’inde piyasaya sürüldü.

Başlangıçta Ethereum blcokchain’inde geliştirilen USDC, piyasa değerinde son 12 ayda on kattan fazla artış gördü. Şu anda dolaşımda neredeyse 6 milyar dolar değerinde USDC var.

Genellikle fiat para birimlerine veya gerçek dünyadaki varlıklara bağlı olan stablecoin’ler, genellikle BTC gibileriyle ilişkilendirilen dalgalanma olmadan küresel ödemeleri kolaylaştırmak için tasarlanmış kripto para birimleridir. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere stablecoin piyasası, OCC’nin banka ödemeleri için stablecoin kullanımına izin vereceğini söylediğinde patlama yaşadı.

USDC’nin Stellar lansmanı Aralık ayında kredi kartı devi Visa’nın 60 milyon satıcıdan oluşan küresel ödeme ağını USDC’ye bağlayacağını açıkladıktan sonra geldi. O zamandan beri dolaşımdaki SUDC token sayısı ikiye katlandı.

Forbes’ta yer alan bir habere göre Circle CEO’su ve kurucusu Jeremy Allaire, lansman öncesinde “USDC’nin olabildiğince geniş bir şekilde benimsenmesini istiyoruz. Stellarbir blockchain olarak ödemeler için tasarlanmıştır,” dedi.

Stellar ağı geçtiğimiz yıl önemli gelişmeler yaşadı

Stellar ağı, 1.5 milyardan fazla işlemi gerçekleştirdi ve geçen yıl, ağdaki toplam ödemelerde yıllık bazda %104 artış gördü. Stellar blockchain’inde USDC kullanarak, işlemlerin Ethereum’dan daha hızlı ve ucuz olacağı düşünülüyor.

Stellar Development Foundation CEO’su Denelle Dixon, “Stellar’a güçlü, istikrarlı bir varlık getirmek çok önemli. Sınır ötesi ödemeleri hızlı bir şekilde yapmak istiyoruz. Bu, ölçeği sağlamaya yardımcı olacak,” ifadelerini kullandı.

Bu sırada Stellar Development Foundation (Stellar Geliştirme Vakfı) Latin Amerika ve Afrika’da büyümeye odaklanıyor.

XLM fiyatı etkilendi mi?

Bu haberin ardından blockchain ağının yerel kripto para birimi olan XLM’in fiyatında hafif bir yükseliş oldu. 0.32 dolardan 0.34 dolara yükselen XLM, yazım sırasında %5’lik bir artış ile 0.33 dolardan işlem görüyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir