Dünyanın İlk Polkadot ETP’si Piyasaya Sürülecek!

Polkadot ’u (DOT) kripto endeksine ekledikten sonra 21Shares, Web3 ağının kripto para birimi için bir “borsada işlem gören ürün (ETP)” piyasaya sürüyor.

Polkadot ETP’si piyasaya sürülecek

Yatırım ürünü sağlayıcısı 21Shares, Web 3 ağının DOT kripto para birimi için hisse senedi PDOT’u altında bir ETP başlatıyor. Ürün, 4 Şubat’ta İsviçre SIX borsasında satışa sunuluyor. Bu ETP, büyüyen parachain ağı için dünyanın ilk ETP’si.

Polkadot, yakın zamanda 21Shares kripto para birimi endeksine de eklendiğini duyurdu. “HODL” olarak adlandırılan bu ürün, kullanıcıların tek bir paket içinde; çeşitli önde gelen kripto para birimlerine erişim sağlamasını mümkün kılıyor. Bitcoin ve Ethereum gibi büyük piyasa değerleri olan diğer kripto para birimleri de bu sepette yer almıştı.

Polkadot’un bu “sepet” içindeki ağırlığı, Bitcoin ağırlığının hemen ardından ikinci sırada geliyor. Diğer kriptolara oranla baskınlığı %26.79.

PDOT ETP, yalnızca Polkadot’a yatırım yapılmasını sağlayan ilk ürün. Öncelikle bireysel yatırımcılara yönelik.

Web 3 ilgi çekiyor

Polkadot ağı, çok zincirli sentetik endeksler ve Solidity uyumlu akıllı sözleşme platformları gibi yeniliklere ev sahipliği yaparak hızla büyüyor. Ağın ekosistemi, ölçeklenebilirliği iyileştirmek için ana ağdan çıkan çeşitli “parachain”leri içeriyor. Katman-2 ve sharding uygulamasına yönelik çalışan ve Ethereum 2.0’ın tamamlanmasına gayret eden Ethereum’dan farklı.

Dikkate değer parachain’ler arasında Moonbeam, ve Polkadot’un DeFi’a cevabı olan Acala Network bulunmakta.

Ethereum gibi Polkadot da “Web3” olarak adlandırılan merkezi olmayan bir dünyanın temel parçası olmayı umuyor. Web 3 hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için “Web 3.0 Nedir?” isimli Kriptokoin.com makalemize göz atabilirsiniz. Büyüyen ağının çoğu diğer zincirlerle birlikte çalışılabillirliğe odaklanmış olsa da, uzmanlara göre; bir gün DeFi’ı yakalama yarışında Ethereum için ciddi bir rakip haline gelebilir.

Polkadot, kısa süre önce piyasa değerine göre en büyük beşinci blockchain oldu. Ağın piyasa değeri, CoinGecko’ya göre 15,9 milyar dolar değerinde. Polkadot hakkında daha fazla bilgiye “Polkadot (DOT) Nedir?” isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir