Bitcoin (BTC) Fiyatı Sert Düştü! Düşüşü Neler Tetikledi?

Önemli bir CME Bitcoin (BTC) vadeli işlemler açığı, BTC/USD’nin 22 Şubat’ta aniden 54.000 doların altına düşmesiyle kapandı. Hatta, yazım sırasında 52.700 dolara kadar geriledi. ABD’de hafta sonu veya tatillerde CME kapandıktan sonra Bitcoin fiyatı yukarı veya aşağı hareket ettiğinde bir CME farkı, boşluğu oluşur. Çoğu kripto para birimi borsasının aksine; CME Bitcoin vadeli işlem borsası her zaman açık olmadığından, CME ile birçok Bitcoin ticaret platformu arasında bir boşluk oluşur.

CME Bitcoin boşluğu neden önemli?

CME boşluğu bazen Bitcoin rallisinin yakın vadede devam etmesi için doldurulması gereken önemli bir boşluk olarak kabul edilir. Örneğin en son boşluk, büyük kripto para borsalarında BTC fiyatı 58.000 doları aştığında; CME’nin Bitcoin vadeli işlem piyasası iki gün boyunca kapandığında oluştu. Böylelikle, yeni haftalık mum açıldıktan sonra Bitcoin’in fiyatının aniden düşmesiyle kapanan 55.504 dolarlık bir boşluk ortaya çıktı.

Analist Joseph Young’a göre Bitcoin, yeni bir haftalık mum açıldıktan sonra kısa bir süre içinde keskin bir şekilde düzelme eğilimindedir. Bu, aşırı kaldıraçlı uzun pozisyonları temizler ve piyasaya biraz denge getirir. Haftalık mum açılışından önce, Bitcoin vadeli işlemler piyasasının fonlama oranı %0.1 ile %0.15 arasında değişiyordu. Bu, varsayılan %0.01 fonlama oranından 10 ila 15 kat daha yüksek.

Bitcoin’in fonlama oranı boğa döngüsü boyunca nispeten yüksek kalmasına rağmen, %0.15’lik bir fonlama oranı; piyasanın aşırı kalabalık olduğunu gösteriyor. BTC vadeli işlem fonlama oranının yüksek olması, CME açığının varlığı ve büyük ABD borsalarına para yatıran balinaların birleşimi, düşüşü tetiklemiş olabilir.

Gemini’da görülen büyük fonlar

Geri çekilmeden önce CryptoQuant, büyük BTC mevduatlarının önde gelen ABD kripto para borsalarından biri olan Gemini’a transfer edildiğini buldu.

Balinalar BTC’yi borsalara yatırdığında genellikle bir satış niyeti gösterir. Bu nedenle, bazı balinaların konumlarından kâr elde etmesi, pazarın kısa sürede keskin bir şekilde düşmesine neden olması muhtemeldir. Bununla birlikte, büyük miktarlarda BTC satan balinalar, normalden daha büyük bir düzeltmeye neden olabilir. Çünkü bu, vadeli işlemler piyasasında kademeli likidasyonlara yol açar.

Pek çok uzun pozisyon arka arkaya tasfiye edilebilir. Bu da balinaların neden olduğu satışların etkisini artırır. Veriler, son 24 saatte 1 milyar doların üzerinde vadeli işlem sözleşmelerinin tasfiye edildiğini gösteriyor. Düşüşten sonra traderlar kademeli bir toplanma bekliyorlar. Bir kripto para birimi traderı ve teknik analist olan Scott Melker, yakın geçmişin düşüşlerin uzun sürmediğini gösterdiğini söyledi:

“Ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok, ancak yakın tarih, düşüşlerin uzun sürmediğini gösteriyor. Bu satıştan sonra bir başka yavaş dalgalanmanın tekrar yükseleceğini görmek isterim. Elbette düşebiliriz, ancak son zamanlarda bu hareket bir satın alım fırsatı.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir