Çin’in Blockchain Hizmet Ağı, Uluslararası CBDC Platformuna Hazırlanıyor

Kriptokoin.com – Çin’in ilk CBDC denemeleri, diğer merkez bankacılarının da dikkatini çekti. Şimdi ise ülke, blockchain ağı ile küreselleşmeyi planlıyor.

Çin’in Blockchain Hizmeti Ağı (BSN), 15 Ocak’ta 2021 planlarını açıkladı. Şirket, 5 yıl içinde evrensel bir dijital ödeme ağı (UPDN) oluşturmayı bekliyor. Bununla birlikte, 2021 hedefleri arasında UPDN’in beta test sürümünün yılın ikinci yarısında başlatılması yer alıyor.

UPDN’in yanı sıra BSN’in 2021 için üç ana hedefi daha var. Bunlar arasında BSN ağını ve genel ekosistemi genişletmenin yanı sıra CBDC olmayan özel platformları teşvik etmek yer alıyor.

Blockchain Hizmet Ağı nedir?

Blockchain Hizmet Ağı (Blockchain Service Network), Çin hükümeti tarafından desteklenen bir blockchain araştırma ve geliştirme şirketidir. Ülke için dijital bir omurga görevi gören kapsamlı blockchain platformlarının geliştirilmesinden ve yayılmasından sorumludur. Şu anda Çin’de çalışan 34.000’den fazla blockchain şirketi ile, ülkenin teknolojiyi kullanımı ekonomik temele kadar uzanıyor.

Dijital yuan

BSN’in planlarının arasında, Çin hükümetinin dijital yuan dağıtımında yer almak bulunuyor. Dijital yuan’ın tanıtımı, CBDC sektöründe önemli bir olaydı. Çoğu kişiye göre Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) çabalarını hem ölçek hem de kapsam olarak açık ara gölgede bıraktı.

ECB, Fransa’da ödemeleri test ederken Çin, dijital yuan’ı airdrop ile vatandaşlarına dağıttı; vatandaşları CBDC kazanmaları için yarışmalara dahil etti. P2P transferleri başlattı ve çeşitli satıcıların dijital yuan ödemelerini kabul etmesini sağladı.

BSN’in planları diğer ülkeler için bir tehdit oluşturuyor mu? “Çoğu gelişmiş ülkeyi” ve gelişmekte olan ülkeleri kapsayan blockchain’ler için Public City Node’larını genişletmeyi düşündüklerini söylüyorlar. Bu, bir CBDC hedefi değil; BSN blockchain ağı geliştirme hedefi.

Ancak ECB döviz piyasalarına yabancı dijital müdahale korkusunu gündeme getirmişti. Kasım 2020’de ECB, “Paranın Yeniden Keşfi” stratejisini ortaya koydu. ECB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, dijital euro’nun uygulamaya konmasının bir nedeninin de yabancı CBDC’lerin getirilmesi ve Avrupa’nın para birimi egemenliğine yönelik olası bir tehdit oluşturabilmesi olduğunu söyledi.

Bu sırada Amerika’da durumlar nasıl?

14 Ocak Perşembe günü ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, bir röportajda, ABD’de CBDC’nin geliştirilmesinin aceleye getirilecek bir şey olmadığını belirtti. Ayrıca, doların dünyanın rezerv para birimi olmasından dolayı ülkeyi ilk hamle avantajına sahip görüyor.

Powell, bir CBDC üretiminin aylar değil, yıllar alacağını belirtti. Bununla birlikte, yapılması gereken ve doğru yapılması gereken bir şey olduğuna işaret etti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir