ABD Bitcoin Piyasasında Bir İlk: Blue Ridge Bank, BTC ile Tarih Yazıyor!

Blue Ridge Bank, müşterilerinin ATM’lerinde Bitcoin (BTC) alıp satmalarına izin veren ilk ticari banka olarak tarih yazıyor.

Blue Ridge Bank, müşterilerinin ATM’lerinde Bitcoin alıp satmalarına izin veriyor

Yeni yapılan bir açıklamada Virginia merkezli ticari banka Blue Ridge Bank, müşterilerin 19 ATM noktasından Bitcoin‘i “satın alıp kullanabileceklerini” duyurdu. ABD bankası, kripto para birimi özelliğini kullanıma sunmak için Bitcoin ATM yazılım sağlayıcısı LibertyX ve BluePoint ATM Solutions ile ortaklık kurduğunu söylüyor. LibertyX’in kurucu ortağı ve CEO’su Chris Yim, müşterilerin bir süredir geleneksel ATM makinelerinde Bitcoin satın alma yeteneği talep ettiklerini bildirdi. Chris Yim konuya yönelik şunları söyledi:

Tüketiciler yıllardır bankalarından BTC satın alma imkanı istiyorlar. BRB’nin ülkede ATM’lerinde Bitcoin hizmetleri sunan ilk banka olmasından gurur duyuyoruz.

Blue Ridge’in ATM’lerindeki Bitcoin özelliğine erişmek için, ilgilenen kullanıcıların LibertyX uygulamasını akıllı telefonlarına yüklemeleri gerekecek. Bu ATM  makineleri, kartı veren bankadan bağımsız olarak, kabul edilen bir ATM kartına sahip olan herkes tarafından kullanılabilir. Diğer normal ATM hizmetleri her zamanki gibi devam edecek.

Blue Ridge, ATM’lerinde Bitcoin erişimi sunan ilk ABD ticari bankası!

BluePoint ATM Solutions CEO’su Wade Zirkle, bu tür fintech hizmetlerine olan talep artmaya devam ettikçe daha geleneksel finans kuruluşlarının Blue Ridge’in liderliğini takip etmesini bekliyor. Wade Zirkle konuya yönelik şunları söyledi:

Daha fazla topluluk bankasının ve kredi birliğinin şubelerinde buna benzer yenilikçi fintech çözümleri talep edeceğini tahmin ediyoruz…

Blue Ridge, ATM’lerinde BTC erişimi sunan ilk ABD ticari bankası olsa da yalnızca kriptolu ATM’ler yedi yıldan fazla bir süredir piyasada mevcut. Dünyanın ilk Bitcoin ATM’si 2013 yılının Ekim ayında Kanada’da başladı. Coin ATM Radar’a göre, ABD’deki toplam BTC ATM sayısı şu anda 12.885’tir. Ayrıca bu sayı, dünyadaki herhangi bir ülkenin sahip olduğu en yüksek BTC ATM’si sayısıdır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir