İşte 37.5 Milyon Dolarlık Altcoin Hack’inin Perde Arkası!

Bir saldırgan, bu sabah erken saatlerde DeFi protokolleri Cream Finance ve Alpha Finance’i 37,5 milyon dolar karşılığında hedef aldı. Altcoin fiyatları ise çöküş yaşadı.

Bir başka DeFi hack’i

Bu sefer DeFi protokolleri Cream Finance ve Alpha Finance etkilendi. Tüm ayrıntılar henüz gün yüzüne çıkmamış olsa da, söz konusu hack’in Alpha Finance’in akıllı sözleşmelerinden kaynaklandığı görülüyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Cream ekibi, bu sabah Twitter’da “olası bir istismarı” araştırdığını doğrulamıştı. Ardından sözleşmelerinin “normal işlediğini” söyledi.

Alpha Finance daha sonra kendi duyurusunu yayınladı ve temel neden olarak Alpha Homora V2 ürününü gösterdi. Olayı araştırmak için Andre Cronje ve Cream Finance ile birlikte çalıştıklarını doğruladılar. Ayrıca akıllarında “belli bir şüpheli” olduğunu söylediler.

Alpha Homora V2’den ödünç alma işlemleri de duraklatıldı.

Etherscan verisine göre saldırının 37.5 milyon doları aştığı görülüyor. Bu meblağın büyük bir kısmı 13.244 ETH’lik bir kredi idi.

Bir işlem, Ethereum kullanıcılarının işlem geçmişlerini gizlemelerine yardımcı olan bir gizlilik çözümü olan Tornado.cash aracılığıyla bir miktar ETH gönderdiklerini gösteriyor. Ayrıca hem Alpha Finance Lab dağıtıcısına hem de Cream Finance dağıtıcısına 1.000 ETH göndermiş görünüyorlar.

Altcoin fiyatları darbe aldı

Saldırı, karmaşık ve çok aşamalı bir süreç ile gerçekleştirildi. Bu durum da failin deneyimli bir DeFi kullanıcısı olduğuna işaret ediyor. sUSD ödünç almak için Cream’i entegre eden Alpha Homora protokolünü kullandılar. Daha sonra cySUSD almak için bu fonları Iron Bank’a geri ödünç verdiler. Ayrıca, cySUSD varlıklarını artırmak için Aave’den büyük miktarda flaş krediler aldılar. Bununla birlikte; 13.244 ETH, 4.263.139 dolar değerinde DAI, 3.997.921 USDC ve 5.647.242 USDT ödünç alabildiler.

Saldırganlar tarafından Aave’ye bir miktar para yatırıldı. Iron Bank ve Alpha Homora’ya 1.000 ETH ve Tornado.cash’a 320 ETH gönderildi. Bu da cüzdanlarında 20 milyon dolar değerinde 10.925 ETH olduğunu gösteriyor. Fonlar, Etherscan’de görüntülenebiliyor. Bu işlemlerin hepsi, 0.67 ETH, 1.274 dolar karşılığında gerçekleştirildi.

Hem Cream Finance hem de Alpha Finance’in yerel token’ları, haberi takiben düşüşe geçti. Özellikle ALPHA sert bir darbe aldı – %22.8’lik bir kayıp ile 1.83 dolardan işlem görüyor. CREAM ise %17’lik bir darbe aldı. Saldırıyı çevreleyen tüm detaylar henüz ortaya çıkmadı. Hem Cream Finance hem de Alpha Finance, yakında “otopsi” raporları paylaşacaklarını doğruladı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir