Popüler Altcoin Bir Haftada Yüzde 100 Yükseldi: Ralliyi Neler Tetikledi?

Cosmos blockchain protokolünün yerel kripto para birimi olan ATOM, geçtiğimiz hafta yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi. Analistler, altcoin fiyatındaki yükselişi iki temel faktöre bağlıyorlar. İlk olarak, son haftalarda Avalanche (AVAX) ve Polkadot (DOT) gibi birinci katman blockchain protokolleri büyük bir yeniden değerlemeden geçmesi bir sebep olarak sunuluyor.

İkinci olarak ise kripto para sahiplerinin takas, gas ve işlem ücretleri yoluyla kazanmalarını sağlayan ATOM’un yatırımcılara daha çekici hale gelmesi.

ATOM / USDT 1 günlük fiyat grafiği (Binance). Kaynak: TradingView.com

Altcoin fiyatlarının yeniden değerlemesi

Yeniden düzenleme terimi, kripto para piyasasında bir kriptonun değerinin uzun bir süre durduktan sonra hızla yükseldiğini tanımlamak için kullanılır.

Tipik olarak, yeniden değerleme; piyasa bir kripto para biriminin temel nedenlerden dolayı değerinin düşük olduğunu tespit ettiğinde gerçekleşebilir. Ayrıca belirli bir katalizör blockchain’in protokolünün potansiyelini harekete geçirmesiyle de gerçekleşir.

Polkadot gibi diğer birinci katman blockchain protokolleri Ocak ve Şubat ayları boyunca büyük ralliler gördüğünden Cosmos için yeniden değerleme süreci hazırlandı. Şu anda, 13 Şubat itibariyle, Cosmos’un değeri 5 milyar dolar civarında seyrediyor. Buna karşılık, Polkadot’un değeri yaklaşık 27 milyar dolar, yani beş katından fazla.

Daha da önemlisi, diğer birinci katmak blockchain protokollerine kıyasla, Cosmos’un büyük merkezi olmayan platformları ve bunun üzerine başlatılan blockchain projeleri var.

Cosmos ağındaki projeler ATOM’dan daha değerli

Özellikle Terra ve Binance Smart chain, Cosmos blockchain’ine dayanmakta. Tek başına iki blockchain’in değeri de 22 milyar doların üzerinde.

Teknik olarak BNB, hem Binance Smart Chain hem de Binance ekosisteminin altcoin ‘i. Ancak yine de, iki projenin de değeri Cosmos’unkini aşıyor.

“SpiderCrypto” olarak bilinen anonim bir DeFi yatırımcısı, ATOM’un diğer blockchain’e kıyasla değerinin düşük olduğunu söyledi:

“Ayrıca Cosmos Atom, diğer blockchain’lere göre değerinin altında. Tendermint / Cosmos kullanan pek çok harika proje var. 10 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşırsa AVAX gibi patlayacak.”

Anonim Cosmos doğrulayıcısı Immasssi, kullanıcıların Cosmos ekosisteminden elde edilen ücretlerden yararlanmasına olanak tanıyan ATOM’un tokenomiklerinin ATOM’u daha çekici hale getirdiğini de vurguladı.

Nakit akışı ve kullanıcıların stake etme yoluyla kazanmalarını sağlayan bir token’ı olan DeFi projelerine benzer bir şekilde doğrulayıcı; ATOM sahiplerinin Cosmos hub üzerinden yönlendirilen paketlerden işlem ücreti kazanacağını söyledi:

“ATOM sahipleri, hub üzerinden yönlendirilen paketler için ücret kazanacak. Ek olarak ATOM sahipleri, yakında gelecek olan otomatik piyasa yapıcıdan takas ücretleri, gas ücretleri ve tx ücretleri kazanacak.”

ATOM ve LUNA uzun vadeli duyarlılık puanı. Kaynak: TheTie

Ek olarak, ATOM için uzun vadeli duyarlılık puanı, bu yıl Terra LUNA ile birlikte önemli ölçüde arttı. Bu, özellikle DeFi sektörü büyümeye devam ederse; Cosmos’un yeniden değerlemesinin devam edebileceğini gösteriyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir