Bitcoin Fiyatı Rekor Kırarken Piyasa Değeri 1 Trilyon Doları Aştı!

Bitcoin (BTC) 53.700 doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükseldi ve piyasa değerini ilk kez 1 trilyon doların üzerine çıkardı. Bitcoin’in 2020’deki son rallisi, dünyanın en büyük halka açık iş zekâsı şirketi MicroStrategy’nin, hazinesinin 250 milyon dolarlık kısmını 11 Ağustos’ta BTC’ye dönüştürdüğünü açıklamasının ardından ortaya çıkan trendle birlikte; kurumlar ve milyarderlerden gelen benzeri görülmemiş bir talep dalgasıyla ateşlenmiş görünüyordu.

Ocak 2021’in sonunda MicroStrategy, 71.079 BTC veya Bitcoin’in dolaşımdaki arzının %0.38’ini biriktirerek 1.095 milyar dolar yatırım yaptı. Şubat ayı başlarında firma, Bitcoin’i kurumsal hazine rezervlerine dahil etmek için stratejiler sunan ücretsiz bir web seminerine ev sahipliği yaptı.

Kurumsal varlık yöneticisi Grayscale, 2020 yılında Bitcoin birikimini agresif bir şekilde artırdı. Bitcoin Trust, yönetim altındaki varlıklarda %872’lik bir artış bildirirken, yılın başında 1,8 milyar dolardan Ocak başında 17,5 milyar dolara yükseldi. Grayscale bugüne kadar Bitcoin’i, yaratılan yeni BTC arzından daha hızlı bir oranda satın aldı.

8 Şubat’ta Tesla’nın 1.5 milyar dolar, yani varlığının %7.7’sini BTC’ye yatırdığı haberi, BTC fiyatını o zamanın tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 43.000 doların üzerine gönderdi.

Kurumların BTC yatırımları, Twitter’ın Bitcoin’i bilançosuna ekleyebilecek bir sonraki büyük firma olması; BNY Mellon ve Deutsche Bank gibi mega bankaların BTC saklama hizmetlerini tanıtma hamleleri yapması haberleri gelmeye devam ediyor.

2020’de Bitcoin

1 trilyon dolarlık dönüm noktası, Bitcoin için 12 aylık aşırı dalgalanmayı takip ediyor ve Mart 2020’deki “Kara Perşembe” çöküşünün derinliklerinden bu yana BTC’nin piyasa değeri 10 kattan fazla arttı.

Salgın nedeniyle yükselen panik, kripto para biriminde ve eski finans piyasalarında kaosa neden oldu; Bitcoin’in fiyatı 11 Mart’ta %50’den fazla düştü ve 13 Mart’ta 4.000 doların altına indi. Mart’ta Bitcoin’in piyasa değeri, Mayıs 2019’dan bu yana ilk kez 100 milyar doların altındaydı.

Mart 2020 grafiği.

Katliama rağmen, fırsatçı alıcılar, Mayıs 2020’de Bitcoin’in üçüncü blok ödül yarılanması (halving) beklentisiyle fiyatları istikrarlı bir şekilde artırdılar. BTC, ünlü milyarder hedge fonu yöneticisi Paul Tudor Jones’un BTC’ye yatırım yaptığı açıklamasının ardından kısa süre içinde 10.000 doları tırmandı.

Ardından PayPal, ABD’de kripto ticaret hizmetlerini başlattıktan sonra; Kasım ayının sonuna kadar BTC rekor seviyelerini test etti. BTC’nin piyasa değeri ilk kez fiyatının 18.000 doları geçmesiyle 326.5 milyar doların üzerine çıktı.

Bitcoin’in piyasa değeri, yaklaşık üç ayda üç kattan fazla arttı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir