SEC Yetkilisi: Bitcoin ve Kripto Düzenlemelerine Acil Bir İhtiyaç Var

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda (SEC) bir komisyon üyesi olan Hester Peirce; Tesla, BNY Mellon ve Mastercard gibi büyük şirketlerin Bitcoin (BTC) ve diğer dijital varlıklar alanına girmeye başlamasıyla acil bir şekilde kripto para birimi düzenlemelerine ihtiyaç olduğunu söyledi.

ABD düzenleyici kurumların en önde geleninde yer alan kripto savunucularından biri olan Peirce; uzun bir süredir düzenleyicilere, bireylerin ve işletmelerin yasayı çiğnemeyi korkmadan kripto varlıklarına yatırım yapmalarına izin verecek net kurallar bulmalarını istiyor.

Gemini’ın kurucuları Winklevoss’lar tarafından yapılan bir Bitcoin ETF (borsa yatırım fonu) başvurusunu reddetme kararına açıkça itiraz ettikten sonra Hester Peirce “Crypto Mom (Kripto Annesi)” lakabını almıştı.

Reuters ile yeni bir röportajda, kripto düzenlemeleri için çağrısını yineledi. Büyük firmaların, bilançolarına kripto para birimleri ekledikleri haberleri arasında; kripto alanı için net kurallara ve düzenlemelere olan ihtiyacı bir kez daha yineledi.

Peirce, şunları söyledi:

“Olay yalnızca bir süredir netlik taleplerinin olması ve yeni bir yönetimin yeni bir bakış şansı vermesi değil. Aynı zamanda piyasadaki diğer insanlar da alana yeni canlanan bir ilgi gösterdi. Bu, bu alanda daha fazla netlik sağlamak için bir tür önlem almamızın aciliyetini artırıyor.”

Tesla geçtiğimiz günlerde bir SEC başvurusunda 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını açıklamıştı. Ayrıca öncü kripto para birimini, ürünleri için ödeme aracı olarak kabul etmeyi planladığını açıkladı.”

Amerika’nın en eski bankası BNY Mellon da BTC ve diğer dijital varlıkları finanse etmeye başlayacağını duyurdu. Mastercard ayrıca ağının bazı kripto para birimlerini desteklemesine izin vereceğini söyledi. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere ödeme devinin başkan yardımcısı Raj Dhamodharan, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Mastercard, kripto para birimlerini kullanmaya başlamanızı önermeye çalışmıyor. Ancak, müşterilerin, trader’ların ve işletmelerin dijital değer depolarını (geleneksel veya kripto); istedikleri gibi taşımalarını sağlamak için buradayız.”

Bitcoin yükselişini sürdürüyor

Dijital varlıklar büyük şirketlere sıçrarken; bireysel yatırımcıları ve işletmeleri kripto alanını keşfetmeye teşvik ederken BTC, yükselişini sürdürüyor. Bugün yeni bir rekor kıran BTC, gün içerisinde 49.400 dolara kadar yükseldi. Yazım sırasında ise 49.000 dolar civarında el değiştirmeye devam ediyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir