Bitcoin Rallisinin Arkasında Bu Faktör mü Var? İlginç Yaklaşım

Son Bitcoin rallisinin sebebini Tesla’ya bağladık. Peki bu yaklaşım doğru mu? Başka bir açıdan rallinin arkasında başka unsurlar da var mı?

ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimi, her ABD vatandaşı için 1.400 dolar değerinde üçüncü bir teşvik vermeyi planlıyor. Bu nedenle şimdi herkes corona virüsü yardım planının yasalaşmasını dört gözle bekliyor.

Önerilen plan hayata geçerse, halihazırda kullanılmakta olan önceki teşvik planlarının ötesinde 1,9 trilyon dolarlık bir para piyasada olacak. Bu yardım, ekonomiyi yeniden canlandırma ihtiyacıyla uyumlu. Ancak bazı raporlar, bu hamlenin Bitcoin rallisine yardım ettiğini belirtiyor.

Merkez Bankalarının Parasal Genişleme Politikaları BTC’ye Yardımcı Oluyor mu?

Financial Times’a göre, bir dizi merkez bankası teşviki şu anda Bitcoin’in rallisini destekliyor ve büyümesini hızlandırıyor.

Aslında, UBS Varlık İdaresi Baş Finansman Sorumlusu Michael Bollinger, balonların geçmişini hesaba katıyor. Bu bağlamda, mevcut “BTC balonunun” herhangi bir çöküşe geçmeden önce beklenenden daha uzun süre şişmeye devam edeceği inancı hakim.

Bollinger’in bu perspektifine göre Bitcoin şu an Merkez Bankalarından güç alıyor. Ancak burada merak uyandıran ve ilginç olan şey ise dijital varlığın bazıları tarafından “balon” olarak adlandırılmaya devam ediyor olmasıdır. Kripto para birimi için, gerçek değerini tanımlamak yerine, “spekülatif” gibi terminolojiler düzenli olarak zaten gündemde yer alıyor.

Bu Yaklaşım Farklı

Şimdi, kantitatif gevşemenin Bitcoin üzerindeki etkisinin arkasında kesinlikle bir mantık var. Ancak bu durum farklı bir şekilde gündemde olacak.

Yakın tarihli bir Ecoinometrics raporu, mevcut finansal sistemde daha fazla likidite olduğunu gözlemledi. Bu doğru. Ancak böyle bir durumun yalnızca Bitcoin’e fayda sağladığı anlamına gelmez. Diğer yatırım fırsatları da söz konusu. Fakat radarın altına kayıyorlar. Çünkü Bitcoin’i çevreleyen popülerlik, taraftarları için bulaşıcı ve şüphecileri için endişe verici.

Satın Alma Gücü Azalıyor Ama Bitcoin Fiyatı Artıyor

Mevcut piyasanın alt çizgisi, Fed Rezervinin sürekli olarak para basmasıdır. Bu da, itibari paranın satın alma gücünde bir azalmaya yol açtı. Bu nedenle şimdi çoğu kimse yatırım pencerelerine bakıyor.

Bitcoin geçen yıldan bu yana güçlü getiriler kaydetti. Bu nedenle daha fazla insan BTC alanına giriyor.

Ek olarak, Bitcoin şu anda S-eğrisi benimsemesinin etkilerini araştırıyor. Muhtemelen gelecekte üstel büyümeye göz kırpıyor.

2017’deki yükseliş döngüsünden önce, Bitcoin’in destekçilerinin çoğu, teknoloji geliştiriciler, anarşistler ve özgürlükçülerdi. Şimdi, piyasada yükselen kurumsal ilgiyle birlikte varlık sınıfı daha çeşitli hale geliyor. Dolayısıyla, Bitcoin balonu artık daha fazla büyümeyecek. Aslında, balonun artık var olmaması bile iyi bir olasılık.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir