Fransa’dan Bitcoin ve Kripto Düzenlemeleri İçin Yeni Yaklaşım Çağrısı

Fransa’nın AMF Başkanı, Bitcoin ve kripto para birimi düzenlemelerine yönelik yeni ve sağlam bir yaklaşım çağrısı yaptı.

Bitcoin İçin Çağrıda Neler Var?

Fransa’nın mali düzenleme kurumu Autorité des Marchés Financiers (AMF) başkanı Robert Ophèle’den yeni açıklamalar geldi. Ophèle, yenilikçi projelerin büyümesini ve geliştirilmesini teşvik etmek istiyor. Bu nedenle kripto para düzenlemelerine ilişkin sağlam bir yaklaşım önerdi.

Bugün sona eren 5. Yıllık Fintech ve Düzenleme Konferansı’nda konuşan Ophèle şunu vurguladı:

“Kripto para birimi sektörünün sürekli büyümesiyle birlikte Avrupa’nın uygun düzenleyici politikaları yürürlüğe koyması gerekiyor.”

Eylül 2020’de, Avrupa Komisyonu kripto varlıkları için yeni bir düzenleyici çerçeve önerdi. Bu bağlamda teklif, kripto işlemlerini kullanarak ticaret yapmayı içeriyor. Ayrıca uzlaşmak isteyen piyasalar için de bir pilot uygulamaya yer veriyordu.

Ayrıca komisyon finansal araçlar olarak görülmeyen kripto varlıkları için bir hamle daha yaptı. Komisyon Kripto Varlıklarda Piyasalar Yönetmeliği (MiCA) adlı bir yaklaşımı da tanıttı. Sonuç olarak, dijital cüzdan sağlayıcıları ve kripto borsaları da MiCA’nın kapsamına girecek.

Ophèle komisyonun kripto düzenlemeleri yapmayı teklif ettiğini belirtiyor. Ophèle konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bununla birlikte, düzenlemeyi finansal araç olarak nitelendirilmeyen ürünler için yapılandırmak gerekli. Bu nedenle finansal araçlar olarak nitelendirilen kripto varlıkları kapsayan diğer yasal öneriyi de eşit derecede desteklediğimi itiraf etmeliyim. Pilot uygulama önerisi, mevcut düzenlemelerin bazı hükümlerinden feragat edebilir. Daha doğrusu, pilot uygulama yarının finans piyasasını hazırlarken MiCA bir boşluğu kapatacak.”

Ayrıca AMF başkanı, sağlam bir politika rejimi sağlamaya yardımcı olacak çeşitli iyileştirmelerden bahsetti. Ophèle, kesinlikle sınırlı bir politika rejiminin, kripto tabanlı işletmeleri Avrupa Birliği’nden (AB) çıkaracağını belirtti.

Önerilerin bir kısmı, denemesi yapılan ve test edilen teknolojilerin kapsamının genişletilmesini içeriyor. Ayrıca Ophèle, DeFi ve blockchain işleten iş modellerinin pilot uygulamada test edilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca bunun için de izin verilmesi gerektiğini belirtti.

ESMA’ya Yeni Düzenlemeleri Yönetme Yetkisi

Ayrıca, AMF Başkanı, Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasa Otoritesinin (ESMA) yeni düzenlemeden sorumlu olmasını tavsiye etti. ESMA’yı yetkili bir kurum olarak önermek için gerekçeler sunan Ophèle şunları söyledi:

“Birincisi, bu adım AB’de eşit şartlar sağlamanın en iyi yolu olacaktır. İkincisi, bu düzenleme yepyeni olduğu için, daha sonraki bir aşamada düşünüldüğünde ESMA’ya en başından itibaren yetkinlik vermek daha kolay. Dahası, kripto dünyasına giriş maliyeti oldukça yüksek olduğu için tüm uzmanlığı aynı otorite içinde toplamak mantıklı olacaktır.”

Bu arada, daha fazla ülke kripto endüstrisi için düzenleyici politikalar oluşturmaya devam ediyor. Bununla birlikte, Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, Ocak ayında Bitcoin’in birleşik bir küresel düzenleyici çerçeveye ihtiyacı olduğunu söyledi. İlerleyen zaman dilimlerinde Bitcoin için daha fazla düzenlemenin piyasada olacağını söyleyebiliriz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir