”Bitcoin Fiyatında 50.000 Dolar Sürdürülemez”: JPMorgan Analistleri

JPMorgan’a göre Bitcoin (BTC) fiyatında 50.000 dolar kalıcı olmayabilir.

JPMorgan bireysel Bitcoin yatırımcılara işaret ediyor

JP Morgan analistlerinden oluşan bir ekip, Bitcoin’in mevcut fiyat seviyesi için “sürdürülemez göründüğünü” ifade etti. Salı günü yayınlanan bir raporda Küresel Piyasa Stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou ve ekibi; spekülatif yatırımcıların, son Bitcoin fiyat hareketini körüklediğini öne sürdü.

Bitcoin dün aştığı 50.000 dolar seviyesinin ardından bugün, 51.409 dolara kadar yükseldi (CoinGecko verilerine göre). Kriptokoin.com olarak bu fiyat yükselişini bildirmiştik.

JP Morgan analizi, varlığın piyasa değerinin son beş ayda “nispeten küçük kurumsal akışlara rağmen” 700 milyar dolar kadar arttığına dikkat çekiyor. Analizde, dijital varlık devi Grayscale, Tesla, Mass Mutual ve Guggenheim’ın yüklü BTC yatırımlarına atıfta bulunuyor.

Ancak raporda, bu kurumların toplamda yalnızca 11 milyar dolarlık bir akış oluşturduğu belirtiliyor. Analistler, piyasa değerindeki söz konusu önemli artış için iki olası cevap olduğunu öne sürdü. İlki, esnek olmayan Bitcoin arzının, hem “gerçek para” hem de “spekülatif” yatırımcılar için bir fiyat primine yol açması. İkincisi, bireysel ilginin kurumsal girişleri gölgede bırakması.

Analistler, notta, Bitcoin fiyat artışının ardındaki temel faktör olarak “bireysel dürtü” durumuna atıfta bulu. Ayrıca, son fiyat seviyelerini sürdürmek için volatilitenin düşmesi gerekeceğini söyledi.

Ekip, bulgularında, BTC ve Grayscale’in GBTC teklifinin altın ve altın borsa fonu GLD karşısındaki risk sermayesini değerlendirdi. Rapora göre Bitcoin ve GBTC, altın ve GLD’den 6.2 kar daha fazla risk sermayesi tüketiyor.

JPMorgan raporunda yalnızca Bitcoin değil, Ethereum da göze çarptı

Raporda ayrıca piyasa değerine göre en büyük ikinci para birimi olan Ethereum’dan da bahsedildi. Ekip, önemli bir “hype’a”, yani “abartılı heyecana” rağmen; nispeten yavaş bir başlangıca sahne olan CME Ethereum vadeli işlemlerini ele aldı.

Bitcoin’in Aralık 2017’de türev borsasında listelendiğinde de ilginin benzer şekilde yavaş olduğunu belirttiler. Bununla birlikte rapora göre ETH vadelilerinin daha hızlı bir alım ile karşılaşması gerekiyor. Çünkü, Bitcoin’in durumunda piyasanın “olgunlaşmasına daha birkaç yıl vardı.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir