Yasaklama Açıklamalarına Bir Yenisi Daha Eklendi: Bitcoin Tutkunları Kızgın

Bitcoin 50.000 $’a doğru ilerlemeye devam ediyor. Ancak henüz kanıtlanmamış iddialarla BTC eleştirileri devam ediyor.

Eski bir İngiliz parlamento üyesi olan Nick Boles bugün ilginç bir açıklama yaptı. Boles, merkez bankalarını aşırı enerji kullanımı nedeniyle dünyanın en büyük kripto para birimini yasaklamaya davet etti.

Bitcoin Eleştirisi Bununla Sınırlı Değil

Ayrıca Boles’un ilginç bir çağrısı daha var. Her Bitcoin sahibi PoW odaklı olmayan kripto para birimlerine geçmeli. Ona göre PoW odaklı olmayan kripto para birimleri zararsız.

“Merkez bankaları BTC ticaretini yasaklamalı. Öncelikle Bitcoin’i elinde bulunduran ve herhangi bir işlemde kullanmak isteyen herkesi, bu tür bir zarar verici yan etkisi olmayan başka bir para birimiyle değiştirmeye zorlamalı. Gerçek dünyaya hiç zarar vermeyen başka kripto para birimleri de var.”

BTC, Arjantin’den Daha Fazla Elektrik Tüketiyor

Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre, Bitcoin artık tüm Arjantin’den daha fazla elektrik tüketiyor.

Blockchain.com tarafından sağlanan verilere göre, 9 Şubat’ta kripto para biriminin hash gücü rekor kırdı. Hash gücü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 158,94 EH / s’ye ulaştı.

Bitcoin ağının toplam hesaplama kapasitesi artmaya devam ederse elektrik tüketimi olarak BTC yakında Ukrayna’yı geçecek.

BTC Eleştirmenleri Neden Hatalı?

BTC, çevre aktivistleri tarafından tartışmalı karbon ayak izi nedeniyle sürekli olarak eleştiriliyor. Diğer taraftan, tüm kripto paraların yüzde 76’sı artık yenilenebilir kaynaklar yardımıyla gün yüzüne çıkıyor. Bu bağlamda enerji sonsuz olduğundan, CoinShares’ten Meltem Demirörs’ün belirttiği gibi, hükümetlerin onu kullanması için bir yol yaratıyor:

“Bitcoin, ekonomilerin büyüme yaratmak için kullanılmayan, bol enerji kaynaklarını kullanmaları için harika bir yoldur.”

Diğer taraftan Real Vision Group kurucusu Raoul Pal, Bitcoin’in aslında yenilenen elektrik maliyetini düşürebileceğini iddia ediyor:

“Benim görüşüme göre, madenciler ekonomik olarak en uygun istikrarlı talep kaynağını bulmaya çalışıyor. Bu nedenle BTC yenilenebilir elektrik maliyetini düşürüyor. Bu hamle, kirli gücü çabucak dışlar. Böylece, soğutma için hidro veya soğuk yerler gibi yeşil enerji teknolojisine yapılan yatırımları besler.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir