IOTA Yeni Oracle Çözümünü Duyurdu: Chainlink’e Rakip Olabilir mi?

IOTA Foundation (MIOTA) yerel merkezi olmayan oracle çözümü sunacağını duyurdu. Peki, Chainlink gibi mevcut rakiplerinden neden farklı?

IOTA, bedelsiz ve anlık oracle’lar sunuyor

IOTA Vakfı’nın resmi blog gönderisine göre, dış “off-chain”, yani zincir dışı dünyayı zincir içi mekanizmalarla köprülemek, IOTA’nın oracle’larının yayınlanmasının ardındaki ana mantık. Burada tipik olarak blockchain oracle sistemleri kendi ağ tıkanıklıklarından muzdarip oluyor. Bu nedenle duyurusuna göre popüler blockchain ağı, sorunu yeniden gözden geçirilmiş bir şekilde ele alıyor.

IOTA’nın oracle’ları ücretsiz ve güçlüdür, dolayısıyla “oldukça büyük miktarda veriyi” işleyebilirler. Verileri hafif ve verimli bir şekilde alırlar. IOTA oracle’ları çok sayıda güvenlik ve veri yapılandırma yöntemini destekliyor. Bu nedenle, ilerlemelerinin bir sonraki aşaması, IOTA’nın DLT’sinin temel veri yapısı olan Tangle’a doğrudan veri sağlanması ile gerçekleştirilecek.

Bununla birlikte vakıf, tüm geliştiricileri, zincir dışı verileri merkezi olmayan sistemlere yayınlayan uygulamalarla oracle çözümünü denemeye davet ediyor.

Almanya’da otonom sürüş altyapısı için IOTA kullanılacak

Gerçek dünyada benimsenmesi açısından IOTAekibi, Almanya’da ülke çapında bir proje için protokolün onaylandığını doğruladı. Böylece güvenli otonom sürüşe odaklanarak akıllı şehir altyapısını güçlendirecek.

ALFRIED Projesi, Alman Federal Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanlığı (BMVI) tarafından finanse edilmekte. Friedrichshafen’da çoktan başladı. Proje, akıllı şehirleri yol tıkanıklığından korumak için sensörle çalışan bir trafik yönetimi sistemi oluşturmaya çalışıyor.

MIOTA fiyatı yükseldi

Duyurunun yapılması takiben IOTA’nın kripto para birimi MIOTA, yükseliş dalgasıyla karşılaştı. Bir süredir 0.50 dolar civarından işlem gören kripto para birimi, yazım sırasında 0.71 dolar seviyesinde.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir