Binance Coin (BNB) Rekor Kırdı: İşte Yükselişin Ardındaki Nedenler

Kripto para borsası Binance’in yerel token’ı olan Binance Coin (BNB) fiyatı, ilk kez 100 doların üzerine çıktı.

Yazım sırasında BNB, gün içerisinde %50’lik bir artışla 105 dolardan işlem görüyor. Türkiye saatiyle 19:30 civarında 113 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Fiyatındaki son artış BNB’nin piyasa değerini 16 milyon dolara çıkardı ve bu durum da coin’i 7.en büyük kripto para birimi haline getirdi.

Kripto borsası Binance, toplam arzını azaltmak için belirli miktarlarda BNB yakıyor. Bu durum, daha sonra coin’in artan kıtlığına neden olur ve fiyatı yükseltiyor olabilir.

En son 19 Ocak’ta gerçekleştirilen coin yakımı, şimdiye kadarki en büyük miktarın yakıldığı arz azaltma etkinliği oldu. O gün Binance, 165,8 milyon dolar değerinde; toplam 3.691.888 BNB’yi imha etti. Bugün bu miktar 370 milyon doların üzerinde.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, en son gerçekleştirile BNB yakımı konusunda şu ifadeleri kullandı:

“Bu, üç yaşındaki bir girişim için etkileyici bir miktar olsa da; bu oranda, yakımı bitirmek yaklaşık 27 yılımızı alacaktı. Bu yüzden biraz hızlanmamızın zamanının geldiğini düşündük.”

Gelecekte, yakımların ölçeğinin daha önce de olduğu gibi borsanın üç aylık gelirine bağlı olmayacağını da sözlerine ekledi.

Bu sırada, geçtiğimiz hafta sonu Binance’e 200 milyon dolar değerinde USDT stablecoin’i transfer edildi ve bu da BNB’nin o sıradaki %25’lik fiyat artışına denk geldi.

https://twitter.com/AltcoinPsycho/status/1357935226467405826

Binance Coin (BNB) yükselişinin ardındaki diğer sebepler

CEO Changpeng Zhao tarafından yayınlanan bir tweet’e göre Binance, 8 Ocak’ta tüm zamanların en yüksek trafiğini kaydetti:

“Gerçek şu ki, biz katlanarak büyürken sistemler burada bazı sorunlar yaşayacak. Hızlı bir şekilde düzeltemeyeceğimiz bir şey değil, ama kusursuz da değil.”

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Binance, diğer büyük borsalarla birlikte, Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını açıklamasının ardından muazzam bir taleple boğuşmaya çalışıyordu.

U.today’de yer alan bir habere göre BNB’nin yükselişindeki bir başka etken de Binance’in büyüyen ürün ailesi. Şubat ayı başlarında, en büyük kripto para borsası PayPal rakibi Binance Pay’in beta sürümünü tanıttı.

Dahası, Binance Chain artık Ethereum için ciddi bir rakip olarak ortaya çıkıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir