Ripple Davası İçin Son Dakika Gelişmesi: Ripple ve SEC Açıklama Yaptı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz aylarda Ripple’a resmen dava açtı. Bu gelişmenin ardından XRP’ye olan desteğini sonlandıran 33’ten fazla şirket ve platform oldu. İkili dava kapsamında ilk kez 22 Şubat 2021 tarihinde mahkemede karşı karşıya gelecek. Bugün ise Ripple davası ile ilgili önemli bir gelişme ortaya çıktı. Ripple şirketi ve SEC, mahkemeye ortak bir belge sundu. Davaya yönelik iddiaların değerlendirildiği ortak belgede, ikili “henüz bir anlaşmaya varılmadığı” vurguluyor.

Ripple ve SEC’den ortak açıklama: Henüz bir anlaşmaya varılmadı!

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz aylarda Ripple’a resmen dava açtı. SEC bu dava kapsamında, Ripple ve şirketin CEO’su Brad Garlinghouse ile kurucu ortak Chris Larsen’ı, XRP aracılığıyla 1,3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet satışı yapmakla suçluyor. Bu gelişmenin ardından XRP’ye olan desteğini sonlandıran birçok platform oldu. 

Davanın ilk duruşmasının, 22 Şubat 2021 tarihinde yapılması bekleniyor. Kısa süre önce ise davaya yönelik bir son dakika gelişmesi ortaya çıktı. Ripple şirketi ve SEC, Hakim Analisa Torres’e davaya yönelik ortak bir belge iletti. Belgede, davaya yönelik iddialar  değerlendiriliyor. Önemli olan kısmı ise ortak belgede, Ripple ve SEC “henüz bir anlaşmaya varılmadığı”nın altını çiziyor. Kimi uzmanlar ise bu gelişmeyi olumlu yorumluyor ve ikilinin olası bir uzlaşmayı tercih edeceğini belirtiyor.

Eski OCC Başkanı: Ripple davası SEC ve şirket arasındaki bir anlaşmayla sonuçlanacak!

Geçtiğimiz günlerde, eski ABD Para Kontrol Ofisi (OCC) Başkanı Brian Brooks da Ripple davası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Brian Brooks, Ripple davasının SEC ve şirket arasındaki bir anlaşmayla sonuçlanacağına belirtenler arasında. Brian Brooks konuya yönelik şunları söyledi:

XRP hakkında bence en kritik nokta, bir varlığın dağıtılma şekli ile onun belirli bir dönemdeki niteliği arasında fark olmasıdır. Ripple’daki duruma bakıldığında, 10 yıl önce XRP dağıtımında ne olduysa oldu… O zaman XRP ya bir menkul kıymetti ya da değildi. Mahkeme buna zaten karar verecek. Bugünkü, XRP’nin bir menkul kıymet olup olmadığı ise farklı bir soru… öönceki açıklamalarında SEC, varlıkların doğasının zamanla değişebileceğini zaten söyledi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir