Binance Coin Bitcoin’i Neden Beklemedi? İşte Cevabı

Binance Coin son zamanlarda önemli yükselişler sergiledi. Kuşkusuz 2021, kripto para piyasası için anıtsal bir yıl oldu. Bitcoin, 6 ay kadar önce oldukça imkansız görünen fiyat aralıklarını geçti. Kripto para birimi, yazım sırasında 52.000 $’ın üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti.

Binance Coin ve Çarpıcı Ralli

Piyasadaki mevcut duyarlılık ve yükseliş ivmesine bakalım. Altcoin piyasasının geçen hafta fiyat tablolarında artış yaşaması aslında şaşırtıcı değil. Kuşkusuz Binance Coin, piyasanın altcoinleri arasında en eski veya en büyük piyasa değerine sahip olan bir koin değil. Ancak BNB son aylarda muazzam bir büyümeye tanık oldu.

Yazım sırasında kripto para birimi 197 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Fiyatı yılın başlangıcından bu yanaki fiyatla karşılaştıralım. Artış gerçekten büyüleyici.

BNB, iki aydan kısa bir süre içinde yüzde 345’in üzerinde fiyat artışı yaşadı. Bu büyüme aynı zamanda koinin Bitcoin’den bağımsız hareket ettiği şeklinde yaklaşımlara sebep oldu.

Ayrılma belirtileri olsa da, cevap biraz daha karmaşık kalıyor. Altcoin’ler her zaman listelerde Bitcoin’in kaderine bağlıdır. Ancak bazen fiyat artma durumlarında farklılıklar söz konusu. Yakın geçmişte, belirli zamanlarda Ethereum, Chainlink vb. gibi popüler altcoinlerin bağımsız ralliler yaptığını biliyoruz. BNB’nin mevcut piyasa senaryosuna baktığımızda, aynısının BNB için de geçerli olduğu kesin.

Bununla birlikte, ayrışma adı verilen fenomene daha yakından bakıldığında bazı uyarılar söz konusu. Kripto para farkındalığı ve kabulündeki genel artışa rağmen, piyasa oldukça spekülatif olmaya devam ediyor.

Bitcoin on yıllık bir geçmişe sahip. Ancak yine de esas olarak spekülatif bir piyasada işleyen bir yatırım aracıdır. Böyle bir ortamda, kripto piyasası FOMO ve FUD tarafından dikte edildiği sürece, popüler cirolar vb. gibi harici uyaranlarla birlikte altcoin piyasası çok bağımsız olmaz. Bitcoin’in duyarlılığı kaçınılmaz olarak birçok altcoin’de yükselişe veya çöküşe neden olur.

Senaryo İlginç

Binance Coin gibi kriptolar için, kendilerini içinde buldukları senaryo oldukça ilginç. Bir borsa tokenı olarak BNB’nin temel amacı, belirli bir havayolunun kullanıcılarına verilen sık uçan yolcu millerine veya puanlarına benzer bir sistem olan Binance’te BNB kullanan kullanıcılar için bir ödül sistemi ile ilgilidir. Bununla birlikte, BNB gibi borsa tokenları artık hisse senedi gibi işlev görüyor. Bu nedenle zamanla fiyatlarının artmasına ve değerlenmesine neden oluyor.

Bu teknik ve işlevsel farklılıklara rağmen, BNB kendi başına rallileri sürdürdü. CoinMetrics tarafından sağlanan verilere göre, BNB’nin Bitcoin gibi kripto paralarla olan korelasyonu, geçtiğimiz yıl 0.84’ten yazım sırasında 0.46’ya çarpıcı bir şekilde düştü.

Ek olarak, büyük adreslerin BNB biriktirmeye devam etmesi, kripto paranın fiyatı için olumlu bir işaret. Santiment tarafından sağlanan verilere göre balinalar, yüksek değerlemesine rağmen kripto para birimini desteklemeye devam ediyor. Bu, birçok büyük adresin, büyük fiyat düzeltmelerine düşmeden BNB’den daha fazla fiyat artışı beklemeye devam ettiğinin bir işareti olarak alınabilir.

Veriler ayrıca, 6 ay önce 100.000’den fazla token içeren 26 BNB adresi olduğunu, yazım sırasında ise bu sayının 47 civarında olduğunu vurguladı. Bununla birlikte, ağ verileri, aktif adreslerin şu anda hareket halinde olan hareketsiz tokenlarla birlikte artmakta olduğunu da gösteriyor.

Bitcoin ile ilgili olarak BNB için ne dereceye kadar bir ayrışmanın gerçekleştiğini belirlemek zor olsa da, yukarıda belirtilen faktörlerin Binance Coin için son derece yükseliş senaryosu oluşturduğu iddia edilebilir. Yakın geçmişte gösterildiği gibi, ileriye dönük olarak, BNB boğa koşusunu tetiklemek için Bitcoin’e bakmıyor olabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir