Yatırımcılar Kuzey Amerika’daki İlk Bitcoin ETF’ine Akın Etti!

Kuzey Amerika’daki ilk Bitcoin (BTC) ETF’i, yani borsa yatırım fonu büyük bir patlama yaşıyor. Bloomberg’den alınan verilere göre, yatırımcılar Perşembe günü Toronto Borsası’nda görücüye çıkmasının ardından Purpose Bitcoin ETF’inde 165 milyon dolarlık işlem yaptılar.

ETF’ler hem bireysel traderlar hem de kurumlar için mevcut olan mevzuata uygun yatırım araçlarıdır. Fonu çıkaran Purpose Investments, ETF’in türevlere değil, doğrudan fiziksel olarak yerleşik BTC fonları tarafından destekleneceğini söyledi. Fiziksel olarak desteklenen altın ve gümüş ürünleri gibi, ETF de doğrudan fiziksel olarak yerleşik Bitcoin tarafından desteklenecek.

Purpose CEO’su Som Seif yaptığı açıklamada, yatırım fırsatlarının BTC’nin yeni bir varlık sınıfı olarak gittikçe daha çok tanınmasıyla birlikte geldiğini söyledi:

“Gelişmekte olan kripto para ekosistemindeki ilk ve en büyük varlık olan Bitcoin’in, büyüme yörüngesini sürdürmeye ve alternatif bir varlık olarak benimsemeye hazır olduğuna inanıyoruz.”

ETF’in piyasaya sürülmesi, Bitcoin’in bu hafta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmak için 52.000 doları geçerek boğa koşusunu uzatmasıyla beraber geldi.

ABD’de hiçbir Bitcoin ETF’i onay almadı

ABD’de ise yatırım yönetimi firması VanEck, Cboe BZX Borsasında işlem yapacak olan bir Bitcoin ETF başlatma çabalarını yeniledi. SEC şimdiye kadar ABD’de tüm BTC ETF başlatma girişimlerini reddetti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir