Tesla’nın Bitcoin Alımı Kurumsal Talebi Tetikler mi? JPMorgan Açıkladı

Kripto trader’ları, büyük şirketlerin Tesla’nın Bitcoin (BTC) yatırımı yapma kararını kopyalayacağını öngörürken; JPMorgan aksini iddia ediyor.

Nikolas Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan stratejistleri, Çarşamba günü Bloomberg tarafından bir notta; “Ana akım kurumsal hazinelerin Tesla örneğini takip edeceği fikrindeki ana sorun, Bitcoin volatilitesidir,” dedi.

Elon Musk başkanlığındaki elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Pazartesi günü 1.5 milyar dolar değerindeki Bitcoin yatırımını açıkladı. Ardından kripto para birimini 48.000 doların üzerindeki yeni rekor seviyelerine gönderdi. Kripto trader’ları, Tesla’nın Bitcoin’in bir rezerv varlık olarak çekiciliğini doğruladığını savunarak diğer şirketlerin de davayı takip etmesini bekliyor.

Bununla birlikte, JPMorgan’ın strateji uzmanlarına göre bir kurumsal portföyün risk seviyeleri; Bitcoin’e küçük bir yatırım bile olsa önemli ölçüde artabilir. JPM’ye göre bu durum da diğer şirketlerin BTC satın alımını engelleyebilir.

JPMorgan, “Kurumsal hazine portföyleri genellikle banka mevduatları, para piyasası fonları ve kısa vadeli tahvillerle doludur. Bu da yıllık dalgalanmanın veya dalgalanma aralığının -% 1 civarında seyrettiği anlamına gelir,” ifadelerini kullandı. Ayrıca, %1’lik bir BTC yatırımının, bir portföyün volatilitesinde %8 gibi önemli bir oranda artışa neden olacağını belirtti.

JPM: Tesla’nın yatırımı Bitcoin için kısa vadeli görünümü değiştirdi

Ancak banka stratejistleri, Tesla yatırımının Bitcoin (BTC) piyasası üzerinde yarattığı olumlu etkiyi kabul ettiler. Stratejistler şu ifadeleri kullandı:

“Hiç şüphesiz, bu haftaki duyuru; alana girişleri destekleyerek ve Bitcoin’in 40 bin doların üzerine çıkmasına yardımcı olarak BTC için kısa vadeli yörüngeyi aniden değiştirdi.”

JPM, kripto para biriminin kazançlarını 40.000 doların üzerinde tutma konusunda başarısızlık göstermesinden dolayı; geçtiğimiz ay BTC’de düşüşe yönelik bir tutum sergilemişlerdi. Bitcoin, 8 Ocak’ta tarihi en yüksek seviyesi olan 41.962 doları belirlemişti. Sonra, 30.000-40.000 dolar aralığında üç hafta geçirmişti.

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere, bu aralıktaki kırılma; Tesla’nın duyurusunun ardından Pazartesi günü geldi. Yazım sırasında Bitcoin (BTC), %2’lik bir düşüş ile 45.300 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir