“Tesla’nın Bitcoin Alımı Biraz Korkutucu”: Eski OCC Başkanı

Eski ABD OCC sorumlusu Brian Brooks, Pazartesi günü yaptığı açıklamada “küresel para birimlerinin değerinin düşürülmesi, Tesla ve MicroStrategy gibi şirketlerin Bitcoin yatırımı yapmalarının nedenidir ve bu durum dünyanın geri kalanı için rahatsız edici olmalıdır,” ifadelerini kullandı.

OCC, ABD’nin Hazine Bakanlığı’na bağlı bir kurumdur ve ülkedeki bankaların denetiminden sorumludur.

Geçtiğimiz ay OCC’den ayrılan Brooks, CoinDesk’te yer alan bir habere göre, “Bitcoin’e yatırım yapmış olan insanlar için bu, heyecan verici bir haber. Dünyanın geri kalanı için ise bu aslında biraz korkutucu bir haber,” ifadelerini kullandı.

Brooks, Pazartesi günü Tesla’nın Bitcoin’e 1.5 milyar dolarlık yatırım yaptığını ve daha fazla dijital varlık elde etmek isteyeceğini duyurmasına kısmen bir yanıt veriyordu. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Tesla’nın yatırım haberi, Bitcoin fiyatını tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı.

Eski denetçi, salgının başlangıcından buy ana ABD para arzının %25 arttığını ve önümüzdeki birkaç gün içinde en son teşvik turu yapıldığında bir yıl öncesine göre %40 oranında artacağını belirtti. Brooks, şunları söyledi:

“Çok garip, değil mi? Enflasyonun çalışma şekli şöyledir: Ne kadar çok varlığa sahipseniz değeri de o kadar az olur. Bu, neden birçok kurumun hazinesinde Bitcoin bulundurmak istediğini açıklar, çünkü potansiyel olarak uzun vadede çok daha istikrarlı bir değer kaynağıdır.”

Bitcoin fiyatında son durum

Tesla’nın Bitcoin alımının gündeme düşmesinin ardından piyasa değerine göre ilk sırada yer alan kripto para birimi, 44.000 doları aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. O zamandan beri BTC, 43.000 dolar civarında el değiştiriyor. Yazım sırasında yüzde 11’lik bir artış ile 43.200 dolardan işlem görüyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir