“Şoke Edici Düşüşler Geliyor”: İşte Altın Fiyatları İçin Tahminler

Altın fiyatları, 2021 yılına rekor bir seviye ve beklentiler ile girdi. Ancak değerli sarı metal 30 yıl içindeki en kötü başlangıcını yaşıyor. Külçe altın Cuma günü yedi ayın en düşük seviyesine düştü ve vadeli işlemler de düştü. Altın düşüşünü derinleştirdi ve analistlerin daha fazla zarara yol açabileceğini söylediği bir destek seviyesini kırdı.

Peter Thomas: Mükemmel bir fırtına! İnsanlar altın’dan bakır gibi endüstriyel metallere geçiyor

Geçen yıl pandeminin neden olduğu satın alma, düşük faiz oranları ve teşvik harcamaları nedeniyle yükselen sarı metal, Bloomberg Emtia Endeksi’ndeki en kötü performans ile %6’dan fazla düştü. Altın önemli sorunlarla karşı karşıya. Bunlar arasında en önemlisi, doların şaşırtıcı derecede dirençli olması ve ekonomik göstergeler pandemiden kurtulmanın yolunda olduğunu gösterdiği için ABD Hazine getirilerindeki yükseliş. Chicago’daki Zaner Group’un kıdemli başkan yardımcısı Peter Thomas, piyasaları yorumladı ve şunları söyledi:

Oranlar yükselirken ve enflasyon beklentileri zirveye çıkarken, altın’la çok fazla kar elde edildiğini görüyoruz. İnsanlar altın’dan bakır gibi endüstriyel metallere geçiyor. Mükemmel bir fırtına…

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, 2021’de spot altın’ın %6,7’lik düşüşü, 1991’den bu yana bir yıla en kötü başlangıç. 10 yıllık Hazine getirilerindeki artış, faizsiz külçe talebine ağırlık veriyor ve metal, bu haftanın başlarında bir Death Cross paterni oluşturduktan sonra kayıpları artırıyor. 10 yıllık hazine tahvillerinin getirileri bu hafta bir yılın en yüksek seviyelere çıktı.

Michael McCarthy: Altın fiyatları 1.765 doları kırarsa olumsuzluk çok çok büyük olur

CMC Markets stratejisti ve piyasa uzmanı Michael McCarthy ise altın fiyatlarına yönelik şunları söyledi:

Altın, tahvil piyasalarının haftalardır ne dediğine dikkat çekiyor gibi görünüyor. Yani daha iyi büyüme ve para politikası bu yıl bir aşamada muhtemelen daha yüksek faiz oranları anlamına geliyor. Ve elbette, altın gibi getiri sağlamayan bir varlık için bu özellikle kötü bir haber. Altın 1.765 dolardan güçlü bir şekilde hareket ederse, olumsuz potansiyel çok çok büyük olur… Bu, yedi aylık işlem aralığını kırabilir ve potansiyel olarak altın’ın yeni, daha düşük bir işlem aralığına girmesine neden olur.

Goldman Sachs Group Inc. analistleri: Yakın vadede doların gücü altın için sorun

Spot altın, Londra’da 2 Temmuz’dan bu yana en düşük gün içi seviyesi olan %0,8’lik düşüşle ONS başına 1.760,67 dolara geriledi. Londra’da sabah saatlerinde ise 1.772,68 dolardan işlem gördü. Altı aydan fazla bir süredir altın konusunda tarafsız olan DoubleLine Capital LP’nin deneyimli yatırımcısı ve CEO’su Jeffrey Gundlach, bir Twitter gönderisinde Bitcoin’in külçe yerine teşvikten yararlanabileceğini söyledi.

Ancak, kimilerine göre altın hala bir geri dönüş yapabilir. Jeffrey Currie liderliğindeki Goldman Sachs Group Inc. analistleri 27 Ocak’ta önemli açıklamalarda bulundu. Analistler, ek teşvik ve beklemede olan Federal Rezerv faiz oranları beklentisiyle sarı metalin “orta ila uzun vadeli yatırımcılar için zorlayıcı bir yatırım” olmaya devam ettiğini belirtiyor. Banka analistleri, yakın vadede doların gücünün altın fiyatları için bir engel oluşturabileceğini söylüyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir