Nvidia, Ethereum Madenciliği İçin Özel Olarak Tasarlanmış Yeni İşlemci Çipini Tanıttı

Grafik kartı üreticisi Nvidia, Perşembe günü Ethereum madenciliğine adanmış yeni bir işlemci çipini açıkladı. Aynı zamanda üst düzey GPU’larından birini süreç için daha az kullanışlı hale getirmek için harekete geçti.

Nvidia, Ethereum madencilerine özel olarak çip tasarladı

Cryptocurrency Mining Processor veya CMP olarak adlandırılan ürün, ETH veya benzer işlemlere dayanan diğer kripto para birimlerini madencilik yapmak için geleneksel GPU’ları kullanabilecek madenciler tarafından kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır.

Bu hamleyle birlikte Nvidia, her ikisi de piyasaya sürüldükten sonra aktif olarak en yeni nesil GPU’ları arayan kripto para madencileri ve oyuncular arasındaki uzun süredir devam eden gerginliği durdurmayı planlıyor.

The Block Rresearch verilerine göre ETH madencileri Ocak ayında yaklaşık 800 milyon dolar gelir elde etti. Bu rakam, ETH madenciliğinin ulaştığı ölçeği ve sonuç olarak, madencilerin GPU’ları toplama derecesini (ve sonuç olarak donanım fiyatlarını artırmasını) gösteriyor.

Nvidia, son zamanlarda yaşanan “kıtlığı” gidermek için eski modelleri pazara geri getiriyor. Ve bazı madenciler, yerleşik GPU’larından hash gücü çekebilmek için oyun dizüstü bilgisayarlarını bile kuruyorlar.

CMP ile Nvidia, kripto madencileri için özel bir iş kolu oluşturmaya çalışıyor gibi görünüyor. Belki de aynı zamanda oyun müşterilerinin endişelerini de hafifletiyor. CMP’nin sürümleri, bu yılın birinci ve ikinci çeyreğinde piyasaya sürülecek.

Nvidia, 25 Şubat’tan başlayarak, birinci sınıf GPU ürünlerini kripto madencileri için daha az kullanışlı hale getirmek için bir yazılım yaklaşımı benimseyeceğini söyledi. Ndivia, şu ifadeleri kullandı:

“RTX 3060 yazılım sürücüleri, Ethereum kripto para birimi madenciliği algoritmasının belirli özelliklerini tespit etmek; hash oranını veya kripto para birimi madenciliği verimliliğini yaklaşık yüzde 50 sınırlamak için tasarlanmıştır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir