İsviçre’nin Kripto Vadisi’nde Artık Bitcoin, Ethereum ile Vergi Ödenebiliyor

İsviçre’nin Zug kantonu artık sakinlerinin Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimleri ile vergi ödemelerine izin veriyor. Kantonla ortaklık kurup bu fırsatı sağlayan yerel bir kripto komisyoncusu olan Bitcoin Suisse, 17 Şubat’ta kripto ödeme seçeneğinin bu hafta piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Zug kantonunun yönetimi, resmî web sitesine yeni vergi ödeme seçeneği için resmi bir not yerleştirerek; kripto ile vergi faturalarının ödenmesi için ayrıntılı video talimatları sağladı. Bitcoin Suisse, şu ifadeleri kullandı:

“Kripto benimseme için atılan bu adım, Bitcoin Suisse Crypto Payments çözümünü kullanan Zug kantonal vergi dairesinin öncü çalışmasıyla sağlandı.”

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Zug kantonu başlangıçta, yerel şirketlere ve bireylere yeni ödeme seçeneği sunarak Eylül 2020’de vergi ödemesi için kripto kabul etmeye başlama planlarını duyurmuştu.

Zug, uzun bir süredir Bitcoin ve altcoin ödemelerini test ediyordu

Kriptoya karşı olumlu duruşu nedeniyle yaygın olarak “Kripto Vadisi” olarak anılan Zug kantonu, yaklaşık beş yıl önce kripto ödemelerini denemeye başladı. Mayıs 2016’da Zug şehri, 200 franka kadar ödeme limiti ile, kamu hizmetleri için BTC kullanımının pilot uygulamasını gerçekleştirdi.

Zug, İsviçre’de kripto vergi ödemelerini destekleyen ilk yer değil. Valais kantonundaki bir belediye olan Zermatt, Ocak 2020’de Bitcoin Suisse ile ortaklaşa bir BTC vergi ödeme seçeneği sundu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir