Kanadalı Düzenleyicilerden Bitcoin ETF’ine Yeşil Işık

Kanadalı düzenleyicilerin Purpose Bitcoin ETF’ine yeşil ışık yakmasıyla, Kuzey Amerika’da ilk defa bir Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) hayata geçecek.

ABD, Bitcoin’in performansına dayalı bir ETF fikriyle hala mücadele ederken Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Kanada’nın birkaç bölgesinde böyle bu ürünü piyasaya sürmek için finansal hizmetler şirketi Purpose Investments’ın başvurusunu onayladı.

Onay belgesinde, Purpose Investments’ın aşağıdaki Kanada yargı bölgeleri kapsamında başvuru yaptığı yazmakta: Britanya Kolombiyası, Alberta, Saskatchewan, Manitoba, Quebec, New Brunswick, Nova Scotia, Prince Edward Island, Newfoundland ve Labrador, Yukon, Nunavut ve Kuzeybatı Bölgeleri.

Fon, yalnızca birincil kripto para birimi olan Bitcoin’i satın alacak. Ayrıca yatırımcıların ABD doları veya Kanada doları ile satın almalarını sağlayacak. Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda (TSX) işlem görecek. İzahname, Purpose Bitcoin ETF’ini “dijital para Bitcoin’in uzun vadeli varlıklarına yatırım yapan ve büyük ölçüde tüm varlıklarını elinde tutan alternatif bir yatırım fonu” olarak tanımlıyor.

Amerika’da Bitcoin ETF’lerine onay gelmiyordu

Fonun sorumlusu ise Cidel Bank Canada’nın bir yan kuruluşu olan Cidel Trust Company olacak. İlginç bir şekilde, fonun alt sorumlusu Cameron ve Tyler Winklevoss’un kripto şirketi Gemini olacak. Ernst & Young ise denetçi olarak görev alacak.

Finans şirketi tarafından paylaşılan bir bilgi formuna göre, yalnızca uzun vadeli sermaye büyümesi arayan ve “yüksek riske” tolere edebilen yatırımcılar ETF’ye fon tahsis etmeli. “Sabit bir gelir kaynağı” arayan kişilerin ise ETF yatırımı yapmaması tavsiye ediliyor.

Kanada’nın bu ETF onayı, Kuzey Amerika kıtasının nihayet ilk Bitcoin ETF’sine sahip olacağı anlamına geliyor. Kanada’da durumlar böyleyken, güneydeki komşusu ABD’de ETF başvuruları onay alamıyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), borsada işlem gören Bitcoin fonlarına yönelik çok sayıda başvuruyu reddetmişti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir