Eski ABD Darphanesi Müdüründen Rekor Altın Tahmini: Bu Seviyeleri Kıracak!

Son zamanlarda altın fiyatları yavaşlıyor. Eski ABD Darphanesi müdürü Ed Moy, bu boğa koşusu sona ermeden önce altın’ın yeni rekor seviyelere çıkacağını öne sürüyor. Ed Moy, tahminine dair ipuçları için mali krize işaret ediyor.

Ed Moy: Bu boğa koşusu sona ermeden önce altın yeni rekorları görecek

2006-2011 yılları arasında ABD Darphane müdürü olarak görev yapan ve şu anda Valaurum’da baş piyasa stratejisti olan Ed Moy, önemli tahminlerde bulundu. Ed Moy altın fiyatları için yeni zirveler bekliyor. Ed Moy konuya yönelik şunları söyledi:

Görev sürem altında ilk kez oldu. Bulduğumuz şey birkaç şeyin bir araya geldiğiydi. Biri mali krizdi ve hem altın hem de gümüş külçe madeni paralara olan talep fırladı. Ve bizim sorunumuz arzımızı elde etmekti. Talebi karşılamak için… Süreç çok uzmanlaştı ve bazı imalatçılar ancak bu kadar kapasite üretebiliyor. Bu sefer, tedarik zinciri sorunlarına ek olarak, COVID ile ilgili sorunlar da var. İnsanlar hastalanıyor ve üretim birkaç kez durduruluyor. Enflasyon ve ekonomik belirsizlik ışığında tüm bu kesintiler ve altın talebinin yüksek olması nedeniyle… Darphane’nin yapabileceği her türlü arzı paylaştırmasına şaşırmadım. Şu anda, külçe madeni para talebi çizelgelerin dışında. Bu çok çarpıcı. Darphane’nin madeni paralarına olan talep arttığında, üretilen tüm madeni paraların talebi karşılamak için yeterli olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, Darphane’nin ek arz enjekte etmesi gerekiyor.

Ed Moy, altın fiyatı için endişelenleri 2008 mali krizine bakmaya çağırıyor

Piyasadaki yüksek talebe rağmen altın fiyatları hala konsolide oluyor ve sürekli olarak 1.850 dolar/ons seviyesinin üzerine çıkamıyor. Ed Moy, 2008 mali krizinin altın’ın neden durduğuna dair bazı ipuçları verdiğini belirtti. Ed Moy konuya yönelik şunları söyledi:

En son talep, finansal kriz sırasında bu kadar yüksekti. İnsanlar paniğe kapılıyor ve altın’da alım yapıyordu ve fiyatlar artıyordu. Sonra hükümet hem mali hem de parasal teşvik vermeye başladı ve altın’ın belki %20-30 oranında düştüğünü gördünüz. Ve sonra, sonraki üç yıl içinde, altın 2011’de 1.925 dolarlık yeni bir rekor kırana kadar tırmanmaya başladı. Daha sonra altın, ekonomik toparlanmanın yavaş olacağı netleşene kadar düşmedi ve bu da belirsizliği ortadan kaldırdı. FED’in ayrıca enflasyona neden olmadan önce tüm fazla likiditeyi temizleme zamanı vardı..

Eski ABD Darphanesi müdürü: Altın, 2020’nin Ağustos’unun en yüksek seviyesinin üzerinde yeni tarihi rekorlar kıracak

Eski ABD Darphanesi müdürüne göre, altın düşmeden önce 2020’nin Ağustos’unun en yüksek seviyesinin üzerinde yeni tarihi rekorlar kıracak. Ed Moy konuya yönelik şunları söyledi:

Altın’ın fiyat hareketini o zamandan bugüne uygularsanız, benzer bir model ortaya çıkar. Pandemi ilk vurduğunda, hem talep hem de altın fiyatları yükseldi ve yeni zirvelere ulaştı. Ardından, hükümet ekonomiye mali ve parasal teşvikler yağdırmaya başladığında bir düzeltme yapıldı. Altın, mali kriz sırasındaki ile aynı modeli izlerse, ekonomik belirsizlik ve enflasyon korkusu azalana kadar önümüzdeki birkaç yıl içinde altın fiyatlarının yükselmesini bekleyin. Altın, düşmeden önce 2020’nin Ağustos’unun en yüksek seviyesinin üzerinde yeni tarihi rekorlar kıracak.

Ed Moy: Wall Street’tekiler altın’ı short’luyor ve fiyatları düşürüyor

Ed Moy, açıklamalarının devamında altın’ı düşüren faktörlere dikkat çekiyor ve şunları söylüyor:

Burada rol oynayan birkaç tetikleyici unsur var. Devlet teşviki “akıllara durgunluk veren bir hızda” tırmanmaya devam ederken altın’ın konsolide olmasının nedenlerinden biri, piyasanın hızlı bir ekonomik iyileşme algısıdır. Biden yönetimi, daha az veya yeterli uyarıcıya sahip olmanın daha iyi bir sorun olduğuna inanıyor. Bunu, 1,9 trilyon dolarlık önerilen teşvik planlarıyla henüz geçemeyeceğini zaten kanıtladılar. Wall Street şimdiden tahminler yapıyor. Güçlü bir dolar olacak… Çünkü ABD, sağlam bir ekonomi için tüm bu ekonomik sorunları aşmak için böylesine agresif adımlar atıyor. Bu varsayımın yanı sıra, Wall Street’teki bazıları da altın’ı short’luyor. Bu short sözleşmeler altın fiyatını düşürüyor. Vadeli işlem piyasasında açığa satış yapıyorlar ve esas olarak COMEX’te depolanan altın’dan yararlanıyorlar.

Eski ABD Darphanesi müdürü: ABD’de yaşananlar altın’ın ticaret aralığından çıkmasına yardımcı olacak

Ed Moy, ABD ekonomisinin toparlanmasının beklenenden uzun sürmesi durumunda, altın’ın güçleneceğini belirtiyor. Ed Moy konuya yönelik şunları söyledi:

Ancak Wall Street, aşının etkisini fazla tahmin etti. Wall Street istediğini elde ederse, ekonomi FED’in agresif enflasyonu durdurması için çok hızlı büyüyecek. Teşvikle verilen dolarların çoğunun nereye gittiğine baktığınızda, hisse senetlerine para akıtıyorlar. Teşvik, özellikle hisse senetlerindeki varlık fiyatlarını dolaylı olarak şişirdi ve çok sayıda balon oluşturdu. Şu anda, Wall Street yakında yeterince aşı olacağına inanıyor. Ancak herhangi bir virüsün amacı hayatta kalmak ve COVID-19 mutasyona uğruyor. Aşıların insanları tüm bu mutasyonlara karşı koruyup koruyamayacağı açık değil. Bilim adamları çıkıyor ve gerçekten uzun bir süre COVID’in bazı varyasyonları ile yaşamak zorunda kalabileceğimizi söylüyorlar. Talep, arzı yakalayamadı ve bu nedenle perakendeciler daha yüksek fiyatlar talep edemez. Ekonomi geri dönerse senaryo değişir. Tüm bu teşvik dolarlarıyla, faiz oranlarının FED’den hızlı yükseldiğini göreceksiniz. Bu aynı zamanda altın’ın ticaret aralığından çıkmasına da yardımcı olacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir