Analistler, Altın’ı Pump’layacak Gelişmeyi Açıkladı: Bu Rekorları Göreceğiz!

Fiyatlar sekiz haftanın en düşük seviyesine düştüğü için altın piyasası için iyi bir hafta olmadı. Birçok yatırımcı şimdi bunun daha ne kadar süreceğini soruyor. Altın’daki satış, ABD tahvil piyasasında önemli bir satışla çakışıyor. Bu hafta ABD 10 yıllık tahvil getirisi, geçen yılın Mart ayında COVID-19’un paniğe bağlı satışından bu yana en yüksek seviyesi olan %1,3’ün üzerine çıktı. Ralli, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Ocak ayında perakende satışlarda %5,3 artış bildirmesinin ardından geldi.

Yatırımcılar, altın ve tahvil gibi güvenli liman varlıklarını döküyor

Piyasadaki son verilere göre, hükümetin teşvik planı işe yarıyor ve Aralık ayında Amerikalılara verilen 600 dolar, ekonomi için önemli bir itici güç olan tüketim artışını artırmaya yardımcı oluyor. Bu ortamda yatırımcılar altın ve tahvil gibi güvenli liman varlıklarını döküyor. Her iki ayağıyla yatırımcılar risk varlıklarına atlıyorlar. Büyüme ve enflasyon arasındaki tartışmadan daha öncede bahsettik ve öyle görünüyor ki büyüme argümanı biraz çekişme kazanıyor.

Uzmanlara göre, bazı yatırımcılar altın piyasasından çıkıyor. Bu hafta önemli bir altın boğası olan TD Securities, fiyatların ONS   başına 1.790 doların altına düşmesi nedeniyle long pozisyonlarını bıraktığını söyledi. TD Securities analistleri, tahvil getirileri yükseldikçe piyasanın yakın vadede daha fazla likidasyon görebileceği konusunda uyardılar.

Analistler: Altın fiyatları rekor seviyelere geri dönebilir

DoubleLine’ın CEO’su ve milyarder altın boğası Jeffrey Gundlach bile altın üzerinde soğuyor gibi görünüyor. Çarşamba günü bir tweet’te Jeffrey Gundlach, son altı aydır altın konusunda tarafsız olduğunu söyledi. Bunun yerine Jeffrey Gundlach, Bitcoin’i izliyor. Jeffrey Gundlach şunları söyledi:

Bir huniye dökülen çok miktarda sıvı bir sel oluşturuyor. Bitcoin belki altın’dan daha iyi bir teşvik edici varlık. Altın gibi görünmüyor.

Altın yatırımcıları arasındaki olumlu duygular bozulmaya başladı. Ancak bazı analistler, altın’ın düşme ihtimali olmasına rağmen, oyunda hala önemli uzun vadeli temellerin var olduğunu belirtiyor. Ayrıca analistler, rallinin rekor seviyelere geri dönmesinin sona ermekten çok uzak olduğu konusunda uyarıyorlar.

Ole Hansen: Getiri eğrisi kontrolü, altın’ı 2.000 doların üzerine gönderebilir!

Altın uzmanı ve analist Neils Christensen’e göre, gerçek şu ki tahvil getirileri ancak ekonomik büyüme üzerinde ağırlık oluşturmaya ve aşırı değerli hisse senedi piyasaları için önemli bir risk oluşturmaya başlamadan önce yükselebilir. Neils Christensen’e göre, finansal piyasalarda bu kadar çok borcun artmasıyla, Federal Rezerv faiz oranlarını uzun süre yüksek tutmayı göze alamaz. Mevcut ortam değişmezse Neils Christensen’e göre, ABD merkez bankası sonunda tahvil getirilerini getiri eğrisi kontrol programı ile sınırlamak zorunda kalacak.

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, Kitco News ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda, getiri eğrisi kontrolünün altın piyasası için bir “oyun değiştirici” olacağını belirtti. Ayrıca Ole Hansen, bunun altın’ın fiyatlarını 2.000 doların üzerinde rekor seviyelere geri gönderebileceğini söyledi.  Birçok analist, Federal Rezerv tahvil getirilerini sınırlamak için adım attığında, odağın bir kez daha yükselen enflasyon tehdidine kayacağını söylüyor. Bu Neils Christensen’e göre, tahvil getirilerinin yükselememesi ile yükselen enflasyonun reel faiz oranlarını aşağı çekeceği anlamına gelir. Neils Christensen’e göre bu, altın’ın en iyi şekilde parladığı zaman olacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir