Altın Piyasasına Büyük Darbe! İşte Kısa ve Uzun Vadeli Tahminler

ABD Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu (CFTC)’ndan alınan en son verilere göre, hedge fonları, yönetim kurulu genelindeki risklerini azalttıkları için altın’a ilgiyi kaybediyor. Analistlere göre, uzun vadeli temeller altın fiyatları için destekleyici olmaya devam ediyor. Analistler, fiyatlar tutarlı bir yükseliş ivmesi bulmaya çalışırken, yükselen nominal getirilerin altın yatırımcılarına zarar verdiğini belirtiyor.

Commerzbank analisti: Altın, mevcut piyasa ortamında çok ciddi bir rüzgârla karşı karşıya

Commerzbank’ta kıymetli metal analisti olan Carsten Fritsch, Pazartesi günü yaptığı bir açıklamada şunları söyledi:

Altın, mevcut piyasa ortamında çok ciddi bir rüzgârla karşı karşıya. Durağan spekülatif net long pozisyonlar ve altın ETF’lerinden gelen belirgin çıkışların gösterdiği gibi, yatırımcıların şu anda başka favorileri var.

CFTC 9 Şubat’ta sona eren hafta için yayınladığı raporda, para yöneticilerinin COMEX altın vadeli işlemlerinde spekülatif brüt long pozisyonlarını 2.329 kontrat ile 134.733’e düşürdüğünü gösterdi. Aynı zamanda, short pozisyonlar 2.191 kontrat ile düşerek 47.093’e geriledi. Altın’ın net long pozisyonları şu anda 87.640 kontratta, önceki haftaya göre nispeten değişmedi.

Saxo Bank analisti: Altın fiyatları dış piyasa gelişmelerine cevap veremiyor

Saxo Bank emtia stratejisi müdürü Ole Hansen bir araştırma notunda, piyasaları yorumladı ve şunları söyledi:

Altın’ın dış piyasa gelişmelerine cevap verememesi hem long hem de short pozisyonların azalmasına neden oldu. Böylece nette durum değişmedi ve neredeyse 20 ayın en düşük seviyesine ulaştı.

Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatları bir haftanın en yüksek seviyesine çıkmayı başardı. Ancak piyasa, fiyatları ONS başına 1.850 doların üzerinde tutmak için yeterli alım momentumuna sahip değildi.

TD Securities analistleri: 1.800 doların üzerindeki fiyat, güç işaretlerini ortaya koyuyor!

TD Securities’deki emtia analistleri, altın piyasasındaki son durumu değerlendirdi ve şunları söyledi:

FED’in daha dik bir getiri eğrisini kontrol altına almaya yönelik pasif yaklaşımıyla, reel oranlar enflasyon beklentileri yerine nominal oranlar tarafından yönlendiriliyor. Bu durum altın böceklerini savunmasız bırakıyor.

Bununla birlikte TD Securities’deki emtia analistleri, ONS’u 1.800 doların üzerinde destekleyen eğilimin altını çiziyor. Analistler bunun, değerli metalin daha yükseğe çıkması biraz daha uzun sürecek olsa bile dirençli bir güç işareti olduğunu ekliyor:

Piyasa daha güçlü bir temele sahipken, henüz bir boğa koşusu beklemiyoruz. Çünkü küresel piyasalardaki fiyat hareketi FED’in esnekliğini test etmeye yakın bir yerde kalmadı. Yatırım akışları sınırlı kalırken getiri eğrisinin dikleşen bir yolda kalabileceğini gösteriyor. Şimdilik….

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir