“Altın Fiyatı Tsunamisi Geliyor” Ekonomistler ve Analistler: Bu Seviyelere Gidiyoruz!

Bazı analistlere göre, Federal Rezerv bir getiri eğrisi kontrol programına adım atmaya zorlanmadan önce, tahvil getirilerinin daha fazla yükselmesi için yer var. Bu nedenle analistlere göre, altın yatırımcıları biraz daha acı hissetmeyi ve daha düşük seviyeleri beklemeli. Piyasa analisti Rajan Dhall ve diğer popüler analistlere göre, altın fiyatı önemli bir baskı altında. Bu nedenle analistlere göre, 1.787 dolar/ONS seviyesindeki bir kırılma, 1.676 dolar/ONS seviyesine doğru bir harekete neden olabilir. Bu düşüşü analistlere göre, daha kötü seviyeler izleyebilir. Ancak bazı uzmanlar ise altın fiyatları konusunda uzun vadede iyimser görünüyor.

Ekonomistler ve piyasa analistleri: Altın yatırımcıları biraz daha acı hissetmeyi beklemeli!

Altın piyasası, yükselen tahvil getirileriyle aynı zamana denk gelen son birkaç gün içinde önemli bir satış baskısı gördü. Salı günü 10 yıllık tahvil getirileri, finans piyasalarının yaklaşık bir yıl önce COVID-19 salgını tarafından ilk kez yönlendirilmesinden bu yana en yüksek seviyesi olan %1.33’e yükseldi. Ekonomistlere ve piyasa analistine göre, beklenenden daha güçlü bir ekonomik toparlanma için artan beklentiler, getiriler üzerinde yükselen enflasyon tehdidinden daha büyük bir etkiye sahip.

Tahvil piyasası, nominal getirilerin başabaş oranından daha hızlı yükseldiğini gördü. Bu ortam, getirisi olmayan bir varlık olan altın’a ağırlık veren reel getirilerin artmasına neden oluyor. Büyüme argümanı, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Ocak ayında perakende satışlarının %5,3 oranında muazzam bir sıçrama yaptığını söylemesinin ardından Çarşamba günü büyük bir destek aldı. Capital Economics’te kıdemli ABD ekonomisti olan Michael Pearce, ABD ekonomisinin hükümetin teşvik önlemleriyle “aşırı yüklendiğini” söyledi.

Ole Hansen: Kısa vadede altın fiyatı, kötü haberler ile tsunamisiyle karşı karşıya!

Artan tahvil getirileri, altın fiyatı için olumsuz olsa da piyasa analistleri bunların hisse senedi piyasaları için de kötü olduğuna dikkat çekiyor. Şu anda birçok yatırımcının sorduğu soru, Federal Rezerv devreye girmeden önce getirilerin ne kadar yüksek olabileceği. Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, bir merkez bankası getiri eğrisi kontrol programının altın piyasası için oyun değiştirici olacağını ve ONS başına 2.000 dolara yükselen başka bir ralliyi ateşlemek için gereken kıvılcım olabileceğini söyledi.

Ancak Ole Hansen, FED devreye girmeden önce getirilerin daha yüksek hareket etmesi gerektiğini de ekledi. Ole Hansen, merkez bankasının %1,5’in üzerine çıkması durumunda getirilerin düşmesini beklediğini de söyledi. Ole Hansen konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Kısa vadede altın, kötü haberler, yükselen tahvil getirileri, daha güçlü bir ABD doları ve rekor hisse senedi piyasaları tsunamisiyle karşı karşıya. Ancak, tahvil getirileri yükseldikçe, finansal piyasalar için daha büyük risk oluşturuyorlar. Artan getiriler hisse senedi piyasaları için zehirdir. Bu nedenle bir noktada FED devreye girmek zorunda kalacak.

Afshin Nabavi: Altın rallisi henüz bitmedi…

MKS (İsviçre) SA ticaret başkanı Afshin Nabavi, altın piyasası tahvil getirileri yükseldikçe zorlansa da uzun vadeli temellerin güçlü kaldığını söyledi. Afshin Nabavi, ekonomik büyüme beklentilerinin arttığını belirtti. Ancak Afshin Nabavi, COVID-19 salgınının çok fazla hasar oluşturduğunu ve ekonomilerin normalleşmesinin yıllar alacağını ekledi. Afshin Nabavi konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Altın rallisi henüz bitmedi. Ancak zaman zaman biraz nefes alması gerekiyor. Pandemi çok fazla acı oluşturdu ve küresel ekonomi normale dönmeden önce çok daha fazla canlanma gerekecek ve bu altın fiyatlarını desteklemeye devam edecek.

TD Securities’deki emtia analistleri: Altın’da daha fazla erime olabilir

TD Securities’deki emtia analistleri de Federal Rezerv dengeleme hareketini yakından izliyor. Ancak emtia analistleri, merkez bankasının, çok yüksek hisse senedi değerlemelerini tehdit ettikleri için nihayetinde yükselen oranları geri çekmesini bekliyorlar. TD Securities’deki emtia analistleri, konuya yönelik şunları söylüyor:

FED’in daralan konuşmaları geri püskürtmek için baskı oluşturacağından şüpheleniyoruz. Ancak bu arada, gerçek getirilerdeki artış, altın fiyatlarının aylarca süren desteğinin altına düşmesi için çıtayı düşürdü.

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın fiyatı tahmini için “Dev Banka Altın’da Havlu Attı! Korkutan Tahminlerini Açıkladı” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir