Altın Katili Bulundu! “Olmasaydı Altın Fiyatları 3.000 Dolar Bile Olurdu”

Bitcoin (BTC), her medya kuruluşunda manşetlere çıkıyor, ancak hiçbiri CNBC kadar yayın yapmıyor. Saygın bir gazeteciye göre, CNBC’deki bir programda altın fiyatlarının Bitcoin olmasaydı ONS başına 3.000 dolardan işlem göreceği belirtildi. Peki Bitcoin gerçekten de sarı metal’den pay çaldı mıBitcoin gerçekten de sarı metal’den pay çaldı mı? Bitcoin olmasaydı altın fiyatları nasıl performans gösterirdi?? Bitcoin olmasaydı altın fiyatları nasıl performans gösterirdi?

CNBC: Bitcoin olmasaydı altın fiyatları 3.000 dolar bile olurdu!

Bitcoin’in bir “dijital altın” olduğu anlatısı gün geçtikçe popülerleşiyor. Uzmanlara göre, Bitcoin artık enflasyona dayanıklı varlıklara akacak herhangi bir sermayeyi çalıyor. Altın geleneksel olarak bu amaca hizmet etti. Ekonomi ilk kez tehlikeye girdiğinde, en büyük güvenli liman varlığı yükselişe geçti. Altın sonunda boğa piyasasının zirvesine çıktı ve ONS’u 2.000 dolardan fazla fiyatlara ulaştı. 

Piyasadaki doğal kâr alımı, ONS başına fiyatın geri çekilmesine neden oldu. Ancak fiyatlar bir adım daha yükseğe çıkmak yerine, sermayeyi Bitcoin’e kaptırdı. Dün CNBC’de yapılan bir açıklamaya göre, Bitcoin olmasaydı altın fiyatları ONS başına 3.000 dolardan işlem görebilirdi. CNBC’ye göre, Bitcoin altın’a akan sermayeyi çaldı. Bu açıklama, altın’ın fiyat takdiri eksikliğinin suçlusu olarak Bitcoin’e işaret eden bir tweet’te paylaşıldı.

Uzmanlar: Bitcoin, altın’a akan sermayeyi çalıyor

Neyse ki grafikler yalan söylemez. Bitcoin grafikleri, kesinlikle altın’ın zirve yaptığı zaman ile kripto para biriminin gerçekten yükseldiği zaman arasında bir korelasyon olduğunu gösteriyor. Bu değişiklik, altın’ın zirveye çıkmasından birkaç gün sonra gerçekleşti ve halka açık şirketler, şirket rezervlerine eklemek için BTC almaya başladı. Bu eğilim şimdi Tesla’nın yatırımlarına kadar genişledi ve daha fazla şirketin bu eğilimi takip etmesi bekleniyor. Bu durum uzmanlara göre, Bitcoin‘in fiyat değerlenmesinden sorumlu olabilir.

Ancak diğer nedenler uzmanlara göre, şüphesiz hedge fonlardan ve diğer yatırımcılardan gelen altın çıkışlarından kaynaklanıyor. Bireysel yatırmcılar bile artık kripto paralara geri dönüyor. Ancak BTC başına fiyat ortalama bir kişi için ulaşılamaz hale geldikçe altcoin’lere daha çok para akıyor. Ancak altın’a dönüşmüş olabilecek sermayenin bir kısmını emen altcoin’ler bile, sonuçta Bitcoin’in eseri. Uzmanlara göre, Bitcoin 3.000 doları bırakın, 2.000 doların altındaki altın ticaretinden sorumlu görünüyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir