Altın Fiyatları Bu Hafta Nasıl Hareket Edecek? 2 Usta Analist Seviyelerle Açıkladı

Altın fiyatları (XAU/USD), geçen hafta 1.811 dolara kadar düştükten sonra toparlanmaya çalışıyor. ABD ekonomik toparlanmasının hızına ilişkin şüphelerle beslenen ABD doları zayıflığı, XAU boğalarına destek sunmaya devam ediyor. Küresel olarak hızlı aşılamanın artması, piyasadaki ruh halini desteklemeye devam etse de altın’ın ilerlemesini sınırlandırıyor. Piyasalar, sarı metale yeni bir ivme kazandıracak olan ABD’deki gelişmelere odaklanmış durumda.  Peki altın teknik grafiklerde nasıl konumlanıyor? Sarı metala yönelik tahminler nelerdir?

Dhwani Mehta, altın’daki hedeflerini ve izlenecek seviyeleri paylaştı

Popüer altın piyasası uzmanı Dhwani Mehta, yeni hafta başlarken altın’daki hedeflerini ve izlenecek seviyeleri paylaştı. Analiste göre, ilk kritik seviye 1.827 dolar seviyesidir. Bir sonraki ilgili direnç Dhwani Mehta’ya göre, bir günlük SMA5 ile bir günlük R1’in kesiştiği 1.832 dolarda görülüyor. Dhwani Mehta’ya göre, 1.842 dolar seviyesi XAU boğaları için kırılması zor bir ceviz olacak. 

Bu seviye, SMA100’ün dört saatlik ve Fibonacci %23.6’nın bir ayda buluşma noktasıdır. Dhwani Mehta’ya göre, daha fazla yükseliş için 1.850 dolar seviyesinin kırılması gerekiyor. Analiste göre, düşüş durumuda satıcılar önceki günün en düşük seviyesi olan 1.811 doları hedefleyecek. Bu seviyenin altında analiste göre, 1.806 dolarlık güçlü bir destek ortaya çıkabilir.

Warwick Grigor: Bitcoin geçici! Altın fiyatları tekrar yükselecek

Altın fiyatını 2020’de rekor seviyelere çıkaran anlatı bazı analist ve uzmanlara göre hala geçerli. Ancak Far East Capital analisti Warwick Grigor, şimdilik yatırımcıların Bitcoin gibi diğer kısa süreli hikayeleri kovalamaya karar verdiğini söylüyor. Altın ve Bitcoin, şimdi ‘değer deposu’ üstünlüğü için savaşan iki emtiadır. Şu anda bu savaşı Bitcoin kazanıyor. Geçtiğimiz üç ay içinde Bitcoin, 16.000 dolardan yaklaşık 50.000 dolara çıkarak, yüzde 212 artış gösterdi.

Altın fiyatları, aynı dönemde marjinal olarak 1.827 dolardan 1.818 dolara düştü. Şimdi analistler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin, altın’a gidecek bazı yatırım akışlarını çekebileceğini söylüyor. Warwick Grigor, ABD hükümetinden gelecek 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin dünya çapında dalgalanan 16 trilyon dolarlık negatif getirili borcu yalnızca ağırlaştıracağını söylüyor. Bu, genellikle daha yüksek altın fiyatlarına yol açan enflasyon anlamına gelir. Far East Capital analisti Warwick Grigor konya yönelik şunları söyledi:

Hepimiz paranın Bitcoin’e nasıl yönlendirildiğini okuduk, ancak bu sınırlı bir ömrü olan bir dalga. Bu, yalnızca büyük resmin dikkatini dağıtıyor. Bitcoin ticareti yükseliş potansiyeli gösterilmiş olsa da piyasa tersine döndüğünde para kaybetme yeteneği de var. Altın, enflasyondan korunmanın zaman içinde kanıtlanmış ve çok daha muhafazakar bir yolu. Geceleri uyuyabilmek istiyorsanız… Uzun vadeli bir boğa piyasasında bu aşağı yönlü ayağın dönüm noktasını seçmeye çalışırken altın sektörüne tekrar bakmalıyız.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir