Tesla, Araba Satışlarından Elde Ettiği Kârın Fazlasını Bitcoin ile Elde Etti

Wedbush Securities’e göre, e-araba devi Tesla, bu ayın başlarında açıklanan Bitcoin (BTC) yatırımıyla şimdiden 1 milyar dolarlık bir kazanç elde etti. Hatta, en büyük kripto para biriminin, şirketin tüm yıl sattığı arabalardan daha fazla kâr sağladığı ortaya çıktı. Wedbush Securities şu ifadeleri kullandı:

“Hesaplamalarımıza dayanarak, Tesla’nın şu ana kadar geçen ay kabaca 1 milyar dolarlık bir kâr elde ettiğini tahmin ediyoruz. Yani Tesla, Bitcoin yatırımlarından; 2020’nin tamamında elektrikli aracını satarak elde ettiği kârdan daha fazlasını elde etme yolunda ilerliyor.”

Bitcoin, Tesla yatırımıyla uçuşa geçti

Bitcoin, 20 Şubat’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 57.553 dolara yükseldi. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık satın alımını açıklamasından bu yana yüzde 48’in üzerinde artış gösterdi.

Tesla’nın ilk “kârlı yılı”

Tesla, 2020’de ilk tam kârlı yılını kaydetti ve müşterilerine 500.000’den fazla otomobil teslim etti. Elektrikli araba üreticisi, otomobil satışlarından 721 milyon dolarlık bir kâr elde etti. Bu, şirketin 2019’da kaybettiği 826 milyon dolar ile karşılaştırıldığında çarpıcı bir tezat oluşturuyor. Şirketin tüm yıllık geliri ise 31.5 milyar dolar olarak kaydedildi.

Şirket araçlarının üretimini artırırken; küresel salgına rağmen, Tesla hisseleri 2020’de yüzde 800’ün üzerinde yükseliş gösterdi.

Bazı şüpheciler, 749 milyar dolarlık piyasa değerini gördüklerinde Tesla’yı bir “balon” olarak nitelendirmekten geri kalmadılar. Örneğin, piyasa değeri yalnızca 207,5 milyar dolar olan Japon otomobil devi Toyota, yalnızca 2020’nin 3.çeyreğinde, otomobil satışlarından 8 milyar dolar kazandı.

Ancak, Tesla boğası Cathie Wood tarafından yönetilen varlık yönetimi şirketi ARK Invest, şirket için olumlu düşüncelerini ortaya koyuyor. Varlık yönetimi şirketi, Tesla’nın maliyetleri düşürdüğü, fabrikaları verimli bir şekilde kullandığı; Uber ve Lift’e rakip bir kendi otonom araç çağırma ağını kurmayı başardığı takdirde hissesinin 2024 yılına kadar 22.000 dolara kadar yükselebileceğini öngörüyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir