Son Dakika: SEC’den Ripple ve XRP’ye Yönelik Bomba İddialar!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz aylarda Ripple’a resmen dava açtı. SEC, 22 Şubat tarihinde yapılacak ön duruşmadan önce dava kapsamındaki iddilarında değişikliğe gitti. Şimdi Ripple (XRP) aleyhine açılan SEC davasının değiştirilmiş versiyonu, doğrudan Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’e işaret ediyor. Ayrıca davada bomba iddialar yer alıyor.

SEC, Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’in kirli çamaşırlarını ortaya döktü!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Blockchain şirketi Ripple, şirketi CEO’su Brad Garlinghouse ve eski CEO Chris Larsen’e karşı ilk değiştirilmiş şikayetini sundu. Gişe rekorları kıran davanın değiştirilmiş versiyonunda, Ripple XRP kripto para biriminin kayıtsız satışlarını düzenlemede “önemli bir rol” oynamakla suçlanıyor.

Ayrıca yeni dava belgelerinde, yukarıda bahsedilen bireysel sanıklar hakkında gerçek bilgiler sunuluyor.  SEC, XRP satışlarının yöneticiler tarafından token performansını manipüle etmek için kullanıldığını gösteren birden fazla örneği açıklıyor. SEC belgelerinde çok konuşulacak şu ifadeler yer alıyor:

Benzer şekilde, Nisan 2016’da CFO, Chris Larsen ve Brad Garlinghouse’a “XRP’nin fiyatı üzerindeki aşağı yönlü baskıya” dair bir e-posta gönderdi. Ayrıca Piyasa Yapıcı’nın “istikrar kazanmaya yardımcı olup olamayacağımızı görmek için birkaç gün için net satış hedefini biraz düşürmesini” önerdi. Veya XRP fiyatını artırın… Larsen, “Evet, hadi ayarlayalım” yanıtını verirken, Garlinghouse ayarlamanın “lehinde” olduğunu ancak marjinal olarak bunu yaptığımızda daha agresif olmaya meyilli olduğunu belirtti.

Dev iddia: Brad Garlinghouse, ticaret platformlarına XRP için teşvikler sundu

Ayrıca SEC, Brad Garlinghouse’un XRP’yi ABD’deki ve yurt dışındaki “minimum aylık garantili” bir “teşvik programı” kapsamında kripto para borsalarında kullanıma sunma çabalarına da değiniyor. SEC belgelerinde konuya yönelik şu ifadeler yer alıyor:

Aralık 2016’da Brad Garlinghouse, XRP’yi Platform A’da listelemeye tekrar çalıştı. 1 Aralık 2016 tarihli bir e-postada Brad Garlinghouse, Ripple‘ın borsa için XRP’nin kurumsal olarak benimsenmesini artırma çabalarının yanı sıra… “Ripple’ın 2017 “teşvik programı”nın “[Platform A] yatırımcıları için fırsatı artırın” dedi ve Ripple’ın 2017’de bunu kısa vadeli öncelikler listenize dahil etmek için minimum aylık garantiler sunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Chris Larsen, borsaları XRP’yi listelemeye zorlamak için çabaladı 

Brad Garlinghouse, isimsiz bir kripto para platformuna gönderilen bir e-postada, borsaların XRP’yi bir menkul kıymet şeklinde sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağına dair endişeler nedeniyle listelemeyi reddettiğini belirtti.

İdidalara göre, Chris Larsen artık CEO’su olmadığı zamanlarda bile borsaları XRP’yi listelemeye yönlendirmeye aktif olarak katıldı. Belirli bir türev borsası, yasal belirsizlik nedeniyle tokeni listelemeyi reddettiğinde, Chris Larsen hayal kırıklığını Garlinghouse’a aktardı. SEC belgelerinde konuya yönelik şu ifadeler yer alıyor:      

Chris Larsen, bu yanıtı ileterek, “Bu adamlar ne acı.” Brad Garlinghouse, buna karşılık, Ripple Agent-1’den hem kendisini hem de Chris Larsen’i bu konuda güncel tutmasını isteyerek yanıt verdi.    

SEC: Brad Garlinghouse ve Chris Larsen, Ripple satışları için ABD borsalarını kullandı

Değiştirilen dava belgelerinde SEC, Brad Garlinghouse’un ve Chris Larsen’in kişisel XRP satışlarının bir kısmını ABD’de gerçekleştiğinden bahsediyor. SEC belgelerinde konuya yönelik şu ifadeler yer alıyor:     

Brad Garlinghouse’un teklifleri ve satışları, Platformlar A ve B ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yerleşik en az iki tane ve yurtdışında yerleşik ancak New York’ta bir ana iş yeri olan diğer platformlar dahil olmak üzere çeşitli dijital varlık ticaret platformlarında gerçekleşti. Brad Garlinghouse, Nisan 2017’den Ekim 2019’a kadar 159 milyon doların üzerinde XRP sattı. Bu arada, Chris Larsen ve eşi 2015’ten Mart 2020’ye kadar 450 milyon dolardan fazla net gelir elde etti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir