RBC Analistine Göre Bitcoin İçin Tesla’dan Sonra Sıra Bu Şirkette

Kanada’nın en büyük bankasının analistleri, PayPal ve Square’in kripto tekliflerinden sonra, kripto cüzdanları oluşturan teknoloji firmaları piyasasının zaten onaylandığını belirtti.

İPhone’lardan tabletlere kadar çok satan ürünlerin üreticisi olan Apple, 2,3 trilyon dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en büyük halka açık şirketidir.

Bu nedenle, elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Pazartesi günü 1.5 milyar dolarlık bir bitcoin satın aldığını duyurmasının ardından, Apple’ın kripto para mücadelesine atlamaktan fayda sağlayıp sağlamayacağı konusunda en az bir Wall Street analistinin yorumlar yapması neredeyse doğal görünüyor.

Yeni Rapor Ne Diyor?

Aracı kurum RBC Capital Markets’tan yeni bir rapor, 2020’nin başlarında corona virüsü salgınından bu yana gittikçe nakitsiz hale gelen bir ekonomide milyonlarca tüketiciye ödeme cüzdanları sağlayan Apple’ın kripto para işinden kolayca 40 milyar dolardan fazla para kazanabileceğini öne sürüyor. Şirketin bu hamlesi, ABD’nin önümüzdeki yıllarda kripto para birimlerinde teknolojik bir lider olmasına da yardımcı olabilir.

RBC analisti Mitch Steves, ödeme firması Square’in, yaklaşık 30 milyon olarak tahmin edilen aktif bir kurulum bazında Bitcoin ile ilgili gelirde çeyrek başına yaklaşık 1,6 milyar dolar ürettiğini söylüyor.

Raporda, “Apple’ın yükleme tabanı 1,5 milyar ve yalnızca 200 milyon kullanıcının işlem yapacağını varsaysak bile, bu Square’den 6,66 kat daha büyük olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle, potansiyel gelir fırsatı yılda 40 milyar doları aşıyor.” ifadesine yer veriliyor.

Raporda ayrıca “bu çabaya dahil olan araştırma ve geliştirme maliyeti Square’in tüm Ar-Ge bütçesi 1 milyar doların altında olduğundan bizim görüşümüze göre çok az olacaktır” ifadesi kullanılıyor.

Kripto Alanındaki Rekabet

Analistler, kripto borsa alanındaki rekabetin “hafif” olduğunu yazdı. Yönetmelikler ABD’li tüketicilerin kripto satın almasını zorlaştırıyor ve borsaların çoğu yüksek hacimli zamanlarda çöküyor.

Analistler, Apple’ın yalnızca kripto sahipliğini müşteriler arasında aktardığı kapalı bir sistem oluşturması durumunda kripto para birimlerinin düzenleyici ve müşterinizi tanıyın (KYC) şeklindeki zorluklarını çözebileceğini belirtti.

Ayrıca, fiat para birimini kriptoya dönüştürme maliyetini düşürmek için bir Bitcoin cüzdanı ve bankacılık hizmeti Strike veya Bitcoin’in Lightning Network’ünü kullanan açık bir sistem geliştirebileceğini de eklediler.

Analistler, Apple’ın bir kripto borsasını ayakta tutmasının, ABD’nin gelecekte Bitcoin’i yasaklaması olasılığını da azaltabileceğini söyledi.

Analistler, “Apple bu yoldan giderse, ABD muhtemelen küresel bir perspektiften en çok kripto varlığını elde edecektir. ABD en çok kripto varlığa (bitcoin veya diğer varlıklara) sahip olursa, bizim görüşümüze göre onu yasaklamak mantıklı olmaz. Ayrıca, Apple’ın güvenli ve birinci sınıf yazılımıyla ABD, gelecekte ihtiyaç duyulması halinde kullanıcı bilgilerine ve dengelerine güvenebilecek.” diyorlar.

Apple’ın Bilançosunda Bitcoin

Apple’ın projenin gelişimini finanse etmek için çekebileceği bir numara bile var: Bitcoin’e para yatırın.

Analistler, Apple’ın bir Apple kripto cüzdanı veya borsası geliştirme maliyeti olaran ve tahminlerine göre yaklaşık 500 milyon dolar olan tutarı teknoloji devinin bilançosuna Bitcoin ekleyerek ödeyebileceğini öne sürüyorlar.

Örneğin, firma 5 milyar dolarlık bitcoin satın alsa , firmanın tüm projeyi ilk etapta tam olarak finanse edebilmesi için dayanak varlığın fiyatının %10 artması gerekecektir.

Analistler işte bu noktada “Bu, bizim görüşümüze göre sağlam bir değer önerisidir çünkü işletme, firmadaki diğer projeleri etkilemeden bu rakamı rahat bir şekilde finanse edecektir.” vurgusu yapıyorlar.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir