Litecoin Kurucusu Charlie Lee Elon Musk ile Karşılaştırılmaktan Neden Nefret Ediyor?

Litecoin kurucusu, kripto para biriminin tartışmalı yeni gizlilik özelliklerini açıkladı. Bu açıklamaları yaparken para kazanmasının gerçek hikayesini de açıklıyor.

Litecoin Fiyatında Artış

Litecoin (LTC), Mart 2018’den bu yana ilk kez geçen hafta sonu 200 $ engelini aştı. Bu artış LTC sahipleri arasında neşeye yol açtı. Ancak, Aralık 2017’de tüm Litecoin’ini satan bir adam da aynı derecede mutluydu.

Litecoin’in 34 yaşındaki kurucusu Charlie Lee, üç uzun yıl boyunca eleştirilere muhatap oldu. Çünkü LTC fiyatı zirvedeyken o LTC’lerini satmıştı. LTC daha sonra fiyat düşüşü yaşamış ve zirve seviyelerden %90 oranında uzaklaşmıştı.

Artık dünyanın en büyük sekizinci kripto para birimi nihayet eski ihtişamını yeniden yaşıyor. Ancak henüz tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 360 $ seviyesini geçemedi.

Önemli Bir Figür

Lee, kripto para birimi endüstrisindeki en ünlü figürlerden biridir. Arkadaş canlısı ama ciddi olarak karşımıza çıkıyor. Hevesli ama sabırlı bir öğretmen. Sıfır kesinti süresi ve güvenlik özellikleri dahil Litecoin’in avantajlarını açıklamada pratik yaptı. Diğer taraftan Lee, kripto para birimine gizlilik avantajları sağlayacak olan yaklaşan MimbleWimble Extension Blocks (MWEB) yükseltmesinden heyecan duyduğunu belirtti.

Lee, Fildişi Sahili’nde doğdu ve 13 yaşından itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim gördü. Kendisi MIT mezunu. Ayrıca Google ve kripto borsası Coinbase konusunda deneyimli.

2011’de Litecoin için hamle yaptı. Bitcoin blok zincirini, ebeveyninin temel özelliklerinin çoğunu benimseyen, ancak daha büyük bir tedarik, daha hızlı işlem süreleri ve daha düşük ücretlerle geliştirmeyi amaçlayan bir kripto para birimi olan “Bitcoin’in Lite sürümünü” oluşturmak için forkladı.

Lee, “Bundan hiçbir şey beklemiyordum” diyor. Ancak, Litecoin Ekim ayında onuncu yıldönümüne yaklaşırken, piyasa değeri şu anda neredeyse 15 milyar $. Birçok insan yüksek likiditesinin, borsalardaki varlığının ve uzun ömürlü olmasının yalnızca Bitcoin’in kendisiyle karşılaştırmalara neden olduğuna inanıyor.

Lee, LTC için “Zamanın testini yaptı” dedi. Yıllar boyunca karşılaştığı zorluklar arasında özellikle bir şey öne çıkıyor: Aralık 2017’de LTC’lerini satması.

LTC’yi Zirvede İken Satmak

Lee’nin Aralık 2017’de neredeyse tüm LTC’sini satmasının birincil nedeni çıkar çatışmasıydı. Lee’ye göre fiyata değil, benimseme ve başarıya bakmak gerekiyor

Ancak motivasyonları yanlış değerlendirmelere tabi oldu. Bu nedenle insanlar onu normal bir CEO ile karşılaştırdı.

“Kendi payımı sattım” diyen Lee, LTC miktarının, her durumda, Musk gibi birinin Tesla’da sahip olduğu miktara yakın olmadığını ekledi. Dolayısıyla, nakde çevirmesinin LTC fiyatını etkilediğine ilişkin iddialara ise saçma diyor.

“İnsanlar her zaman tüm zamanların en yüksek seviyesinde sattığımı söylüyorlar. Ama bu gerçek değil. Yolda iken sattım. Ortalama fiyatım 200 dolardı.”

Halka açık bir duyuru yaptığını, insanlara mutsuzlarsa satma fırsatı verdiğini ve buna rağmen Litecoin’in fiyatının bir hafta boyunca yüksek kaldığını ekledi.

Ancak alandaki çoğu kişiye göre artık Lee bırakmalıydı. Ama tam tersi Lee, “Litecoin’in başarısı beni her şeyden daha çok teşvik ediyor” diye ısrar etti.

Litecoin ve Mimblewimble

Şu anda Lee, Litecoin’e gelen gizlilik özelliklerinden en çok heyecan duyan kişi.

Projenin yakın MWEB yükseltmesi, ona bir kripto paranın diğerinden ayırt edilemez olduğu “değiştirilebilirlik” özelliği sağlayacak.

Proje, gizlilik teknolojisi MimbleWimble temelli yeni gizlilik özellikleri sunuyor. Buradaki en büyük amaç izlenebilirliği sıfıra indirmek.

Lee, yeni kodu tanıtmak için blok zincirinin soft bir forka ihtiyacı olacağını ve bunun ne kadar hızlı gerçekleşeceğinin madencilerin buna ne kadar hızlı hazır olduğuna bağlı olacağını söyledi.

“Bir ay da olabilir. Bir yıla kadar da sürebilir.”

Geçtiğimiz Eylül ayında bir testnet başladı. Ana zincirle entegrasyon için ilk kod 15 Mart’ta tamamlanacak. Sonrasında incelenmeye hazır olacak.

Muhafazakar Bir Yaklaşım

Son aylarda, gizlilik koinleri ve kimliği gizleyen araçlar, düzenleyicilerin radarında yer alıyor. ABD Başsavcılığının Siber Dijital Görev Gücü tarafından geçen yıl Ekim ayında yayınlanan bir rapor, yeni bir düzenleyici çerçevenin ana hatlarını çizdi. Anonim işlemleri “olası suç davranışının göstergesi olan yüksek riskli faaliyet” olarak etiketledi.

Daha sonra, avukatlar, yeni kısıtlamaların, para aklamayı önleme yükümlülüklerine uymanın hâlâ mümkün olup olmadığını düşünmek için Monero ve Grin gibi özel koinler sunan borsalara baskı uygulayacağı konusunda uyardılar. Bazı Litecoin yatırımcıları, daha sert düzenlemeler nedeniyle LTC’nin delist edilme riskine karşı çıktı.

Lee bundan kaygı duymuyor. Ona göre yükseltme, Litecoin’i bir gizlilik koini yapmayacak. Ayrıca MWEB isteğe bağlı bir özelliktir. Yani tamamen tersine çevrilebilir. Borsalar bu yükseltmeyle uyumluluk veya düzenlemelere ters düşen herhangi bir sorun görmeyecek.

Ancak Lee, kripto para birimlerinin başarılı olması için düzenlemenin gerekli olduğunu düşünüyor.

“Bence Bitcoin ve Litecoin regülasyonla çalışma gücüne sahip. Daha fazla baskı olabilir ve kripto-fiat alanında düzenlemeler belki daha zor olabilir. Ancak kripto para birimini yasaklamak gibi bir noktaya asla gelmeyeceğini düşünüyorum. Sanırım bu noktayı geçtik.”

Gizliliğe ilişkin daha katı düzenlemeler getirilirse Lee, herhangi bir işlem yapmadan önce topluluğa başvuracağını söyledi. Topluluğun bazı üyeleri, LTC’yi yasadışı borsalara yönlendirse bile gizlilik için baskı yapmaya kararlı. Kimileri ise Litecoin’in düzenleyicilerin ne düşündüğünü umursamaması gerektiğini vurguluyor. Son olarak LTC için gizlilik hamlesinin tehlikeli olacağını düşünenler de bulunuyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir