Gizlilik Odaklı Altcoin Sezonu mu Geldi? Bu 3 Altcoin, 1 Haftada Ralli Yaptı

Kripto para piyasasının gücü, gizlilik odaklı coin’lere yayılıyor gibi görünüyor. Bitcoin’in (BTC) sakin fiyat hareketi genellikle altcoin’lerin toparlanması için yoğun bir dönem başlatır. Bu sırada, birkaç altcoin grubu yükselmeye başlayabilir.

Bu segmentlerden biri de gizlilik odaklı coin’ler segmenti. Örneğin Monero (XMR) geçen hafta yüzde 50’den fazla yükseldi. Bu sırada Dash (DASH) yüzde 125 artışla iki katından fazla yükseldi. Zcash (ZEC) de aynı dönemde yüzde 70 yükseldi. İşte, dünyaca ünlü analist Michael van de Poppe’un bu coin’lere yönelik analizi:

Gizlilik odaklı altcoin Monero düşüş trendini kırdı

Ralliden önce XMR, ikisi arasındaki yapı oldukça benzerken Ethereum’un (ETH) gerisinde kalıyordu. İki yıllık bir birikim döneminin ardından, ETH fiyatı nihayet 2021’in başında yükselişe geçti. Bu tür kırılmalar genellikle bir destek/direnç (S/R) dönüşümü ile karşılaşır. Ardından temel varlığın fiyatı yükselmeye devam edebilir. Monero fiyatı için bu S/R dönüşüm bölgesi, analist tarafından desteğin bulunduğu yeşil kutuyla işaretlendi. Bu destek bölgesi tutuldu ve XMR fiyatı bir sonraki direnç bölgesine doğru 300 dolar civarında hızlanmaya devam etti.

XMR/BTC 1 haftalık grafik. Kaynak: TradingView

Van de Poppe’a göre Monero’nun BTC çifti için haftalık grafik, yine de düşüş trendinde olduğu için tamamen farklı bir görünüm gösteriyor. Bu nedenle, XMR/BTC çiftinde bir ralli ufukta olabilir. Spesifik olarak, 0,006 sats’ın üzerindeki bir kırılma, muhtemelen daha fazla artmaya yol açacaktır.

Dash, ralliye liderlik ediyor

DASH/USD 1 haftalık grafik. Kaynak: TradingView

Analiste göre sıklıkla, bir segmentten bir token yükselmeye başladığında diğerleri de onu takip eder. Dogecoin (DOGE), XLM ve XRP arasında da böyle bir korelasyon bulunabilir. Çünkü bunlar genellikle birbirlerinin hareketlerini yansıtır.

Örneğin Dash, iki yıllık bir birikim döneminden de çıkıyor. Analist için Dash, 150-170 dolar bölgesinin üzerinde desteği sürdürdüğü sürece, 550-600 dolara doğru devam edebilir.

DASH/BTC 1 haftalık grafik. Kaynak: TradingView

Bitcoin paritesi için ise Van de Poppe şu ifadeleri kullandı:

“DASH/BTC çifti de XMR’a benzer şekilde zayıf görünüyor. 0.007 sats’lık kritik direnç bölgesinin üzerinde bir kırılma, yukarı doğru momentum oluşturmaya yardımcı olacaktır. Bu seviye kırılır ve destek olarak tersine dönerse, 0.016-0.018 sats bölgesine doğru devam etme olasılığı artar.

Böyle bir ralli, bir sonraki direnç seviyesi 550-600 dolar arasında bulunduğundan, USD çiftinde daha fazla yükselişe paralel olacaktır.”

Zcash de güçlü görünüyor

ZEC/USD 1 haftalık grafik. Kaynak: TradingView

Zcash, benzer bir grafik yapısı gösteren üçüncü büyük gizlilik odaklı coin. ZEC fiyatı uzun, çok yıllık bir birikim döneminden çıktı ve destek için 80 dolarlık alanı çevirdi. Bu dönüşüm ile fiyat daha sonraki direnç alanı olan 160-170 dolara yükseldi. Analiste göre Zcash 100-120 dolarlık alanın üzerinde kaldığı sürece, 350-380 dolarlık direnç bölgesi bir sonraki mantıksal hedef olur.

Ancak diğer gizlilik coin’leri gibi, BTC çifti de hala kırılmaya çalışıyor. Zcash için kritik seviye 0.0036-0.0041 sats. Bu seviye bozulursa, 0.008 sats alanı ayılar için bir sonraki savunma seviyesi olmalıdır.

Gizlilik odaklı coin’ler altcoin sezonu için iyi konumda olabilir

Dolayısıyla, gizlilik con’leri uyanmaya başlıyor ve güç gösteriyor. Ancak özellikle BTC çiftlerinde, uzun düşüş trendlerinden çıkarabilecek daha fazla yükseliş mümkün. Bununla birlikte kritik direnç seviyeleri, desteğe dönüşmelidir. Bu gerçekleşirse, mahremiyet coin’leri, “alt sezonu” için iyi bir konumda olacaktır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir