Bitcoin ve XRP Arasındaki Korelasyon Son 3 Yılın En Düşük Seviyesinde!

CoinMetrics verileri, Bitcoin ile XRP arasındaki 90 günlük korelasyon katsayısının 14 Şubat’ta son üç yılın en düşük seviyesi olan 0.294’e ulaştığını gösteriyor. 22 Haziran 2018’de kaydedilen zirve seviyesinden şu anda yüzde 66,2 kadar düşük.

İki büyük kripto para birimi arasındaki korelasyon, piyasanın önceki boğa koşusunun sonuna yaklaştığı Şubat 2018’in başından bu yana ilk kez 0,3’ün altına düştü. Ancak 2017’de Bitcoin ve XRP, Kasım ayında bir ay boyunca birbirleriyle negatif korelasyon gösterdi.

Bitcoin ve altcoin’ler arasındaki korelasyonlar azalıyor

Tarihsel olarak kripto para birimleri, Bitcoin’in muazzam piyasa payı nedeniyle birbirleriyle kilit adımlarda işlem yapar. Bitcoin genellikle ne yaparsa yapsın, nesnel olarak büyük ölçüde farklı temelleri olmasına rağmen altcoin’ler öncü kripto parayı takip eder. Dahası, önemli ölçüde daha volatil olma eğilimindedirler.

Ancak son zamanlarda gelişigüzel hareketler, en büyük kripto para birimleri arasında giderek daha yaygın hale geldi. Skew tarafından sağlanan verilere göre ilk 10 kripto para arasındaki korelasyon iki yılın en düşük seviyesine indi.

Düşük korelasyon iyi mi?

Temel olarak Bitcoin ve XRP, son birkaç aydır tamamen farklı nedenlerle hareket ediyor. U.today’de yer alan bir habere göre Bitcoin enflasyona karşı koruma sağlayabilecek yeni bir kurumsal yatırım sınıfı olarak geniş çapta tanınmaya başladı. XRP ise SEC’in Ripple’a karşı davasındaki yeni gelişmeler ve bazı şüpheli ticari faaliyetleri tarafından yönlendirilen bazı anormal fiyat hareketleri gördü.

Portföy çeşitlendirmesi, riskleri önemli ölçüde azaltırken getirileri artırmaya izin veren en yayın kullanılan stratejilerden biridir. Haber kaynağına göre en büyük kripto para birimiyle karşılıklı bağımlı olmaları; herhangi bir altcoin toplama çabasını boşa çıkarabilir. XRP, EOS ve Cardano gibi büyük kripto para birimleri, amiral gemisi coin ile azalan korelasyonları nedeniyle; kişinin portföyünde faydalı bir koruma görevi görebilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir