Ekonomistler: Altın Fiyatı İçin Tarihi An! Haftaya Bu Gelişmelere Kilitlenin

Altın fiyatı, son günlerde sert düşüşler görüyor. Geçtiğimiz hafta fiyatlarda keskin aşağı yönlü hareketler görüldü. Bu nedenle yatırımcılar, önümüzdeki haftalarda altın’ın nasıl hareket edeceğini araştırıyor. Bizde sizler için gelecek hafta altın fiyatlarını etkileyecek gelişmeleri araştırdık. İşte gelecek hafta altın fiyatlarını etkileyecek gelişmeler ve izlenmesi gereken faktörler…

Piyasalar Jerome Powell’ın Salı günkü konuşmasını bekliyor! “Altın’ı düşürebilir”

Önümüzdeki hafta, en önemli etkinliklerden biri Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın Salı günü ABD Senatosu huzurundaki ifadesi olacak. Piyasalar, FED’in yükselen enflasyonu görmezden geleceği ve oranları sıfıra yakın tutacağına dair başka bir onay arayacak. Yatırımcılar ayrıca FED’in hangi koşullar altında getiri eğrisi kontrolüne geçmeye çalışacağını görmek isteyecekler. RJO Futures üst düzey emtia komisyoncusu Daniel Pavilonis konuya yönelik şunları söyledi:

Eğer FED, enflasyonun hızlandığını görmeye başladığımız için gerçekten oranları artırmaya başlarsa, bu altın için çok önemli bir an olur. Daha önce Jerome Powell, FED’in enflasyonu düşürdüğünü söylemişti. Bunun vadeli işlemlerin düşmesine ve getirilerin yükselmesine neden olacağını ve dolayısıyla altın’ın düşmesine neden olabileceğini düşünüyorum.

ING ekonomistleri: Jerome Powell’ın kullanmayı seçeceği sözler kritik

ING ekonomistleri, Jerome Powell’ın kullanmayı seçeceği sözlerin kritik olacağını belirtiyor. Çünkü ING ekonomistleri, Jerome Powell’ın ifadesinin Federal Rezerv’in altı aylık para politikası raporunun yayınlanmasına bağlı olduğunu söylüyorlar. ING ekonomistleri konuya yönelik şunları söyledi:

Powell için yürümesi zor bir yol olacak. Ekonominin zayıf kaldığını ve risklerin aşağıya doğru eğildiğini iddia etmek zor olacak. Ancak Hazine getirilerinde daha fazla keskin hareketleri tetikleyerek toparlanmayı engelleyebileceğinden çok iyimser görünmek istemeyecektir.

Peter Hug: Odak noktası, önümüzdeki hafta ABD teşvik paketi üzerinde olacak

Kitco Metals küresel ticaret direktörü Peter Hug altın piyasasını yorumladı ve şunları söyledi:

Odak noktası, önümüzdeki hafta ABD teşvik paketi üzerinde olacak ve muhtemelen daha fazla ABD yetkilisinin, onu geçmenin ne kadar kritik olduğunu vurguladığını görecek. Powell, daha fazla mali teşvike ihtiyaç olduğunu tekrar edebilir. Hazine Bakanı Janet Yellen çoktan çıktı ve teşvik paketinin çıkarılmasının kritik olduğunu belirtti. Konseptin arkasında bir teşvik paketi geçirmeye yetecek kadar enerji var. Ancak kalan bazı sorular var. Sadece Cumhuriyetçiler’den değil, Demokratlar’dan da bazı direnişler görüyoruz. Hesabı sulandırmaları gerekip gerekmediğini görmek istiyorum.

ING ekonomistleri: Altın fiyatı için önümüzdeki hafta bu 8 veriye dikkat!

ABD 4. çeyrek GSYİH, dayanıklı mallar ve işsizlik başvuruları ile birlikte büyük makro veri Perşembe günü olacak. Piyasalar ayrıca Cuma günü PCE fiyat endeksini sindirecek. Diğer veriler arasında Salı günü ABD konut fiyat endeksi ve CB tüketici güveni ve ardından Çarşamba günü yeni konut satışları yer alacak. ING ekonomistleri altın fiyatı için şu önemli verilere dikkat edilmesini tavsiye ediyor:

Önümüzdeki hafta ABD verileri, 4Ç20 GSYİH rakamında ve ardından Ocak Cuma günü kişisel gelir rakamlarında mütevazı bir yukarı yönlü revizyon olmalı. Bunun, teşvik kontrollerinin arkasından atlaması bekleniyor. Ancak şimdiye kadar fiyatlandırılmalıdır. Ayrıca, Ocak ayında YY %1,4/1,5 civarında olması beklenen FED’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan çekirdek PCE deflatörünü de izleyeceğiz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir